Baie de sânge în Afganistan. Atentat cu maşină-capcană lângă sediul poliţiei

Talibanii şi-au intensificat acţiunile violente împotriva guvernului afgan, deşi au semnat în luna februarie un acord cu SUA privind retragerea trupelor.
Romania TV
08 iul. 2020, 13:11
Baie de sânge în Afganistan. Atentat cu maşină-capcană lângă sediul poliţiei

Atentat în Afganistan. Un atacator sinucigaş taliban a detonat miercuri un vehicul militar încărcat cu explozivi în apropierea reşedinţei guvernatorului provincial şi a sediului poliţiei din provincia afgană Kandahar, ucigând cel puţin trei persoane, transmite Reuters, citat de Agerpres.

„În jurul orei (locale) 4 dimineaţa, asupra unui atacator sinucigaş care conducea un camion de mare tonaj (al trupelor afgane) forţele de securitate au deschis focul înainte ca el să-şi atingă ţinta, dar a detonat explozivii lângă sediul poliţiei şi complexul rezidenţial al guvernatorului”, a declarat un purtător de cuvânt al guvernatorului provinciei. În urma acestui atac survenit în districtul Sha Wali Kot din provincia Kandahar au fost ucişi trei membri ai forţelor de securitate şi 14 persoane sunt rănite, inclusiv civili.

Talibanii au revendicat atacul, menţionând într-o declaraţie că acel sediu al poliţiei era folosit ca centru de comandă pentru operaţiunile forţelor de securitate împotriva insurgenţilor islamişti. Vărsarea de sânge se amplifică din nou în Afganistan, deşi SUA încearcă să medieze un acord de pace între talibani şi guvernul afgan, după aproape două decenii de război.

Potrivit unor diplomaţi, recrudescenţa atacurilor sporeşte atmosfera de neîncredere, în timp ce guvernul afgan şi talibanii se pregătesc să înceapă negocierile de pace şi Statele Unite îşi retrag trupele în baza unui acord convenit cu talibanii în februarie.

Neînţelegerile privind eliberarea prizonierilor – guvernul afgan refuzând să elibereze 600 din cei circa 5.000 de combatanţi talibani pe care-i deţine – constituie unul din obstacolele majore în calea iniţierii unor negocieri de pace substanţiale.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
El e jucătorul cu care Dinamo a câștigat 570.000 de euro doar împrumutându-l. E în continuare sub contract cu „câinii”
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Planta pe care mulți o consideră o buruiană, dar care poate proteja culturile de dăunători
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Fără CASS, dar și pensii și indemnizații mai mari. Anunțul zilei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți