Bani cheltuiţi fără cap de admnistraţiile locale. VEZI ACHIZIŢIILE INUTILE

Administraţiile locale sfidează criza financiară şi, deşi se plâng că nu mai au bani, fac achiziţii inutile. De exemplu, municipiul Salonta a cumpărat un joc online pe care a cheltuit mai bine de 100.000 de lei, iar apoi a cerut un ajutor de la Guvern de 50.000 de lei pentru a-şi echilibra bugetul.
Romania TV
21 nov. 2011, 12:18
Bani cheltuiţi fără cap de admnistraţiile locale. VEZI ACHIZIŢIILE INUTILE

Primăria Generală a Capitalei a cheltuit în această lună 357.000 de lei pentru editarea unui manual de identitate vizuală a Bucureştiului. Aceeaşi primărie vrea să ia cu împrumut de la bănci 800 de milioane de euro, 500 de milioane de euro pentru a refinanţa un împrumut luat în anul 2005. Restul banilor ar urma să meargă pe diverse investiţii. Primăria Capitalei are deja datorii de peste 700 de milioane de euro.

Şi comuna Feldioara din Braşov a atribuit în această lună un contract de 800.000 de lei pentru realizarea de spaţii verzi.
Banii cheltuiţi aiurea de primării trebuie acoperiţi de Guvern din fondul de rezervă.

Împrumuturile luate de către comunităţile locale au crescut de la 120 de milioane de lei, în anul 2004, la 750 de milioane de lei în 2010. Astfel, datoria publică locală a crescut de la zero în anul 2000 la 2,3% din PIB în anul 2010, adica la 12 miliarde de lei.

Săptămâna trecută, preşedintele Traian Băsescu a cerut administraţiilor locale să nu mai cumpere lalele şi panseluţe şi să investească în crearea de locuri de muncă.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
FIFA, anunț oficial dur pentru FC U Craiova! Reacția lui Adrian Mititelu: „Nu e valabil ce au decis ieri!”
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Au voie ștrandurile să interzică accesul cu apă și alimente din exterior? Explicațiile InfoCons
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
E sigur că Ionuț Chirilă va fi demis după două luni de CS Dinamo: ”Un dobitoc care bea și fumează pe stadion!”
MediaFlux
Grindeanu va cere desecretizarea discuțiilor pe care le-a avut președintele cu liderii partidelor din fosta coaliție: Românii ar fi bine să vadă ce își asumă liderii politici la întâlnirile oficiale
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România