Bărbat suspect de coronavirus, scandal la Spitalul din Galaţi. Era în izolare şi a vrut să plece

Un pacient suspect de coronavirus a făcut scandal la Spitalul de Boli Infecţionase din Galaţi. Deşi se afla în izolare, bărbatul a încercat să fugă şi a agresat personalul medical.
Romania TV
29 feb. 2020, 15:53
Bărbat suspect de coronavirus, scandal la Spitalul din Galaţi. Era în izolare şi a vrut să plece

Bărbatul este taximetrist și face curse frecvente către aeroportul Otopeni din București. Vineri, a sunat la 112 pentru că avea febră şi tuşea. Şoferul a fost transportat imediat cu o ambulanţă la Spitalul de Boli Infecţioase din Galaţi, unde a declarat că a adus de la aeroport din București mai multe persoane care se întorceau din Italia, relatează Digi24.

Citeşte şi: Femeie suspectă de coronavirus, luată cu izoleta de pe aeroportul din Timişoara. Tânăra a venit din Italia

Odată ajuns la spital, medicii i-au spus că va rămâne internat. Bărbatul a devenit atunci nervos, a început să înjure şi a agresat personalul medical, spunând că nu vrea să rămână internat.

Citeşte şi: O fetiţă de patru ani suspectă de coronavirus a fost internată la Bacău

În cele din urmă, taximetristul a fost liniştit de un echipaj al Jandarmeriei, iar acum se află într-un salon al spitalului.

Autoritățile gălățene sunt în alertă după ce trei persoane au ajuns la Spitalul de Boli Infecțioase cu suspiciune de coronavirus.

„Sunt trei persoane internate la Spitalul de Boli Infecțioase, care prezintă o simtomatologie a unei boli de sezon. Avem o persoană care vine din zona Lombardiei, o altă persoană care a intrat în contact cu persoane care vin din Italia, iar cea de-a treia persoană este una care este în cea de-a 14-a zi de izolare, dar pentru că a prezentat simptome am decis să îi prelevăm probe. Probele au fost trimise la București și așteptăm rezultatele”, ne-a declarat Gabriel Avrămescu, prefectul județului Galați, conform Viata Libera.

La nivelul judeţului Galaţi sunt 224 de persoane izolate la domiciliu, iar alte patru sunt în carantină într-un centru special.

Citeşte şi: CORONAVIRUS în România. Bilanţul OFICIAL al persoanelor infectate, izolate la domiciliu sau în carantină

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Neluțu Varga, prima reacție după plecarea lui Daniel Pancu de la CFR Cluj. „Nu e nicio pierdere. Om fără caracter!”. Cine vine în locul lui. Exclusiv
Capital.ro
Cod Rutier 2026. Se anulează permisul de conducere. Regulile obligatorii pe care șoferii trebuie să le respecte
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi