CORONAVIRUS în România. Bilanţul OFICIAL al persoanelor infectate, izolate la domiciliu sau în carantină

În România sunt trei cazuri de coronavirus confirmate, 52 de persoane în carantină și 8.769 de persoane în izolare la domiciliu, conform unui comunicat emis de Ministerul de Interne.
Romania TV
29 feb. 2020, 12:56
CORONAVIRUS în România. Bilanţul OFICIAL al persoanelor infectate, izolate la domiciliu sau în carantină

UPDATE: Medicii au efectuat, până în prezent, teste pentru 351 de persoane suspecte de coronavirus, a anunţat Grupul de Comunicare Strategică. Dintre acestea, doar 3 au fost confirmate cu noul coronavirus.

Probele au fost analizate în centrele de boli infecţioase din Bucureşti, Timişoara şi Cluj-Napoca. Cei trei confirmaţi sunt internaţi în Cluj, Bucureşti şi Timişoara, potrivit Mediafax.

Starea celor trei pacienți este bună. De asemenea, potrivit datelor transmise de DSP Cluj, starea bărbatului infectat din Cluj este staționară, acesta neavând febră și nici o evoluție negativă.

Rezultatele analizelor pentru persoanele care au mai fost testate au ieșit negative, ceea ce înseamnă că nu au fost infectate cu coronavirus, menționează MAI.

Autorităţile din Timiş au anunţat că au reuşit să identifice pasagerii din cursa aviatică Bergamo – Timişoara, care se aflau în apropierea femeii de 38 de ani, depistată pozitiv. Este vorba despre cinci pasageri şi patru însoţitoare de zbor care momentan nu au niciun fel de simptome. Acestora li se vor recolta probe de sânge în vederea analizelor medicale.

Compania aviatică Wizz Air, care a operat zborul Bergamo – Timişoara a confirmat încă de vineri seara că a fost notificată că pe zborul din 20 februarie a călătorit un pasager diagnosticat cu coronavirus.

Citeşte şi: Încă un suspect de coronavirus în Timişoara! A intrat vineri în România

„Wizz Air confirmă că a fost notificată de către autorităţile sanitare româneşti că pe zborul companiei de la Bergamo la Timişoara din 20 februarie a călătorit un pasager diagnosticat ulterior cu Coronavirus. Wizz Air îşi urmează protocoalele bine stabilite şi este în contact cu autorităţile relevante şi monitorizează îndeaproape evoluţia situaţiei în conformitate cu recomandările Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. Echipele de asistenţă de la sol au recomandări şi proceduri clare în vigoare, aşa cum sunt prescrise de autorităţile medicale, pentru tratarea acestor cazuri”, a transmis Wizz Air.

2.519 de apeluri la TelVerde pentru coronavirus

În cursul zilei de vineri, la TelVerde 0800 800 358, dedicată informării despre noul Coronavirus, s-au primit 2.519 apeluri de la persoane care au sunat să afle detalii despre cum se manifestă și cum poate fi prevenită răspândirea acestei afecțiuni.

Pentru cetățenii români aflați în străinătate, a fost operaționalizată o linie dedicată lor : +4021.320.20.20. De aici vă puteți lua toate informațiile legate de întrebările pe care le aveți.

Odată cu operaționalizarea numărului TelVerde a scăzut numărul apelurilor de urgență, întrucât cetățenii pot solicita informații direct de la specialiști pe linia dedicată de informare.

Citeşte şi: Gestul şocant făcut de un bărbat care abia ieşise din carantină din cauza coronavirusului VIDEO

135 de apeluri legate de coronavirus la 112

În ceea ce privește persoanele care au apelat numărul unic de urgență, în ultimele 24 de ore au fost efectuate 135 de apeluri la numărul unic pentru apeluri de urgență 112 (cele mai multe din București – 26) cu privire la Coronavirus.

Persoanele care au călătorit în localități din zonele afectate de CORONAVIRUS, altele decât cele cu transmitere comunitară extinsă, se vor autoizola la domiciliu 14 zile, timp în care vor fi monitorizate de către direcțiile de sănătate publică și prin intermediul medicului de familie. Măsura se aplică și membrilor de familie care locuiesc la același domiciliu.

Persoanelor aflate în autoizolare la domiciliu li se vor pune la dispoziție informații detaliate referitoare la măsurile de igienă individuală ce trebuie respectate în caz de epidemie.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a luat decizia finală: vine la U Craiova? Anunțul făcut de tatăl său
Capital.ro
Salarii de până la 3.600 de euro pentru românii care vor să lucreze în străinătate. Domeniile în care se fac angajări
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece