Bărbat suspectat că pregătea un atentat, „simpatizant al-Qaida”, arestat la New York

Autorităţile din New York au anunţat duminică arestarea unui "simpatizant al-Qaida", care ar fi fabricat bombe pentru a ataca poliţia şi membri ai forţelor armate americane.
Romania TV
21 nov. 2011, 08:26
Bărbat suspectat că pregătea un atentat,

Primarul oraşului New York, Michael Bloomberg, a anunţat într-o conferinţă de presă, duminică seara, că Jose Pimentel, în vârstă de 27 de ani, de origine dominicană şi convertit la islam, „preconiza să utilizeze bombe împotriva maşinilor de poliţie, echipamentelor Poştei şi a militarilor care revin din străinătate”.

„Acesta ar fi putut ucide mulţi oameni”, a declarat Bloomberg, adăugând că înainte de arestarea lui Pimentel, „au existat cel puţin 13 comploturi teroriste care au vizat New York-ul după 11 septembrie” 2001, iar acesta „ar fi al 14-lea”.

Comandantul poliţiei, Ray Kelly, a afirmat că suspectul, monitorizat de doi ani de poliţie, a construit în ultimele luni trei bombe artizanale în apartamentul său, după ce a cumpărat componentele din mai multe locuri şi s-a inspirat din instrucţiunile de pe Internet, potrivit Mediafax.

Dar aceste bombe nu erau complet terminate când a fost arestat sâmbătă, potrivit actului de acuzare.

Pimentel era un partizan al imamului radical americano-yemenit Anwar al-Awlaki, ucis la 30 septembrie, iar activităţile sale s-au intensificat după moartea imamului, a mai declarat Kelly.

Era un „lup solitar”, motivat de resentimentul său faţă de angajamentul trupelor americane în Irak şi Afganistan, inspirat de propaganda al-Qaida, a precizat primarul, adăugând că acesta „nu face parte dintr-un complot mai vast de origine străină”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
“Scriitorul” Coelho! Antrenorul Universității Craiova, exuberant după event: “Am o adevărată carte în suflet! Și o voi purta mereu cu mine”. Cât mai are contract la echipă
Capital.ro
Călin Georgescu, mărturie uluitoare. Ce a vrut, de fapt, să spună: „Sunt prea sărac ca să am două perechi de pantofi”
Playtech.ro
Cele mai ieftine orașe din România pentru trai în 2026. Unde plătești mai puțin pe chirie, mâncare și utilități
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi