Bărbatul suspectat că a provocat incendiul din Palatul Parlamentului, arestat preventiv

Bărbatul reţinut întrucât este suspectat că a aruncat cu benzină într-o sală din apropierea intrării pentru vizitatori de la Camera Deputaţilor, provocând un incendiu, a fost arestat preventiv, miercuri.
Filip Stan
18 sept. 2024, 19:13
Bărbatul suspectat că a provocat incendiul din Palatul Parlamentului, arestat preventiv

Potrivit Poliţiei Capitalei, în ceea ce îl priveşte pe bărbat, magistraţii au dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile. Incidentul a avut loc marţi după-amiază, la intrarea vizitatorilor de la Camera Deputaţilor.

Bărbatul a aruncat cu benzină şi a provocat un incendiu, aproximativ 300 de persoane fiind evacuate. O femeie a suferit un atac de panică.

Suspectul, care ar fi provocat incendiul în urma unui conflict spontan, a plecat apoi din clădirea Palatului Parlamentului, el fiind căutat mai bine de zece ore. El a fost prins în cursul serii de marţi şi dus la audieri, iar ulterior a fost reţinut.

Autorităţile au anunţat că fapta de care este bănuit este ”distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri”.

Citeşte şi: Dosarul generalilor, pe masa magistraților de la Curtea de Apel. Florian Coldea, în fața jurnaliștilor: „Pe scurt, penibil, niște prostii”

MAI a precizat că această faptă se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

Suspectul atacului cu benzină din Parlament se numeşte Nicușor Ochiană, în vârstă de 56 de ani, din satul Mărășeni, comuna Ștefan cel Mare, județul Vaslui.

Potrivit paginii sale de Facebook, acesta este căsătorit și are trei copii, fiind destul de activ pe rețelele de socializare, comentând și subiecte politice.

Bărbatul a lucrat mai mulți ani în Italia și se afla în vizită în România. El ar mai avut probleme cu legea în Italia, unde ar fi condus sub influența alcoolului.  Se pare că acesta ar suferi de depresie.

Citeşte şi: Poliţista care i-a furnizat lui Victoraş Micula informaţii secrete a fost achitată într-un alt dosar cu aceeaşi acuzaţie. Conform instanţei, fapta nu este prevăzută de Codul Penal

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Avocatul FCSB exultă după decizia CCR! Gigi Becali poate da lovitura în celebrul dosar pentru prejudiciul de 37 de milioane de euro cerut de CSA Steaua. Update exclusiv
Capital.ro
Întreținere mai ieftină la bloc. Se taie din facturi dacă apa caldă și căldura nu sunt în parametri. Proiect de lege în București
Playtech.ro
WIZZ Link schimbă felul în care îți rezervi zborurile: ce aduce nou platforma lansată de Wizz Air
Adevarul
Iubire mare între două handbaliste de la CSM București. Una dintre ele acceptase inelul de logodnă de la un bărbat
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Burleanu s-a întâlnit cu Bolojan și i-a cerut 75.000.000 € din bani publici! Pentru ce vrea finanțare: ”Acum sunt în negocieri”
MediaFlux
Nicușor Dan, decizie privind șefii serviciilor secrete din România! Președintele a anunțat
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat