Băsescu, atac DEVASTATOR la adresa Gabrielei Firea. „Era un cancer pentru Bucureşti. A făcut exact ce nu trebuia să facă un primar”

Traian Băsescu a lansat, joi, un atac dur la adresa primarului general în funcţie Gabrielei Firea, pe care a catalogat-o drept "un cancer pentru Bucureşti". Fostul preşedinte a acuzat-o pe Firea că a utilizat banii publici "doar pentru o clientelă", iar mandatul acesteia a fost "o mascaradă pentru un om politic care a vrut să cumpere voturi din bani publici".
Romania TV
01 oct. 2020, 19:53
Băsescu, atac DEVASTATOR la adresa Gabrielei Firea.

Întrebat în cadrul unui interviu acordat la Digi24 dacă rezultatul alegerilor de la Primăria Capitalei este unul bun, Traian Băsescu a răspuns: „e bine că a plecat Firea”.

„Firea era un cancer pentru Bucureşti pentru că ştia doar sintagma am cumpărat şi deloc am făcut. Ea a cumpărat aparatură pentru spitale, dar n-a dat apă caldă. Deci ţi-a dat direct direcţia spitalului. Dacă dădea apă caldă, ajungeau mai puţini la spital. Neasigurând apa caldă, mergem la spital cât mai mulţi”, a declarat fostul preşedinte.

Fostul primar al Capitalei a acuzat-o pe Gabriela Firea că „a făcut excrusii pentru pensionari, a cumpărat ochelari, a făcut teste”.

„A cumpărat voturi din primul mandat al ei. Un primar, aşa mi se pare mie, profund corupt. Să utilizezi banii publici, în loc să-i utilizezi pentru toţi, ci doar pentru o clientă (…)

A făcut exact ce nu trebuie să facă un primar. A risipit banii pentru interesul ei, să ţină captivi nişte oameni- A fost o mascaradă pentru un om politic care a vrut să cumpere voturi din bani publici”, a precizat Traian Băsescu.

Traian Băsescu cere continuarea unui singur program promovat de Gabriela Firea

„Dacă a făcut un program extaordinar care trebuie continuat, este cel cu inseminarea in vitro”, a spus fostul preşedinte.

Traian Băsescu a argumentat că la alegerile din Capitală nu crede că „s-a dat votul util pentru electorat, s-a dat votul util pentru politicieni”.

„Electoratul optează ca administraţie locală să facă politică în primul rând, nu administraţie. Îmi aduc aminte când am câştigat Primăria în 2000. PD-ul la acea vreme avea 4 la sută şi totuşi am câştigat Primăria Capitalei. Atunci bucureştenii votau omul.

Bucureştenii au dat un vot politic. Vor avea politică şi nu vreau să fiu negativist şi nu vreau să descurajez pe nimeni. Nu vor avea adminsitraţie, vor avea politică”, a menţionat fostul primar al Capitalei.

De asemenea, Traian Băsescu a exploicat că Nicuşor Dan va avea sprijinul celor cinci consilieri PMP în Consiliul General al Municipiului Bucureşti.

„Mă aştept să se facă foarte multe jocuri politice. Nicuşor Dan va fi obligat să facă politică, altfel va fi pus într-un colţ şi tăbăcit”, a conchis fostul preşedinte.

Gabriela Firea, declaraţii de ultimă oră în scandalul momentului: „S-a furat masiv în Bucureşti. Mergem în justiţie”

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Adevărul despre Ion Iliescu privind Revoluția. Istoricul Lavinia Betea: Nu-l putem exonera de crima făcută, dubla crimă
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend