Traian Băsescu acuză: Clanurile de romi au PROTECŢIE politică

Preşedintele Traian Băsescu a declarat joi că clanurile de romi au protecţie politică, aceasta, de regulă, fiind însoţită şi de protecţie a instituţiilor statului care vizează lupta împotriva crimei organizate şi acesta a fost motivul pentru care în CSAT s-a emis o hotărâre specială care vizează lupta împotriva crimei organizate încă din anul 2009, transmite Agerpres.
Iulian Tudor
10 iul. 2014, 09:44
Traian Băsescu acuză: Clanurile de romi au PROTECŢIE politică

‘Clanurile de romi au protecţie politică, care, de regulă, este însoţită şi de protecţie a instituţiilor statului care vizează lupta împotriva crimei organizate şi acesta a fost motivul pentru care în CSAT s-a emis hotărâre specială care vizează lupta împotriva crimei organizate încă din anul 2009. La vremea aceea, crima organizată la nivel local era încă o problemă neatinsă. După hotărârea CSAT s-au constituit structuri mixte, procurori, SRI, poliţie, DGIPI, care au început lupta împotriva acestor clanuri şi convingerea mea este că statul va câştiga lupta cu aceste clanuri’, a spus Băsescu la Adevărul.ro.

CITEŞTE ŞI Băsescu: Am avut în minte gândul DEMISIEI în urma ARESTĂRII fratelui meu. Am discutat şi cu unele instituţii

Băsescu a mai spus că în cazul Bercea Mondial – Mircea Băsescu a fost acelaşi lucru, pentru că romii au fost întotdeauna obişnuiţi să obţină favoruri, dar de data asta nu ‘au nimerit poarta corectă’.

‘Dacă analiza Parchetului este corectă, eu nu vreau să fac nicio interferenţă în acest dosar, dar faptul că Bercea avea peste 100 de dosare la Tribunalul Slatina şi primise NUP-uri pe bandă rulantă este o probă că decizia CSAT din 2009 a fost corectă. Acum, se pare, instituţiile statului au înţeles că această luptă este vitală, la fel de importantă ca lupta împotriva corupţiei la nivel politic. (…) Politicienii folosesc aceste clanuri la alegeri, la obţinerea de resurse financiare pentru campaniile electorale şi chiar pentru veniturile personale. În cazul alegerilor, clanurile sunt mobilizate la vot, pentru că liderii lor au mare influentă asupra comunităţii’, a susţinut Băsescu.

CITEŞTE ŞI Traian Băsescu: Îmi voi apăra FRATELE public după încheierea mandatului. M-aş duce să-l vizitez

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Jucătorul uriaș de la națională care juca remi la ora 2 noaptea: „Nu vreau să distrug eu statui”
Capital.ro
Omul lui Nicolae Ceaușescu de care se temeau absolut toți. Dumitru Dragomir: Nimeni nu-i pomenea numele
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Echipa din Liga 1 care ”merita să câștige titlul”, dar nu a reușit pentru că ”nu a uns niște uși când a trebuit”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend