Băsescu, despre confruntarea cu Tăriceanu la Primăria Capitalei. „Nu are nicio şansă. L-am bătut de fiecare dată”

Traian Băsescu a declarat, vineri, că îl va surclasa pe Călin Popescu Tăriceanu, liderul ALDE, la alegerile pentru Primăria Capitalei. Fostul preşedinte a explicat că, potrivit sondajelor, ar obţine 16 la sută din voturi şi ar lua voturi atât de la Gabriela Firea, cât şi de la Nicuşor Dan.
Romania TV
07 aug. 2020, 17:58
Băsescu, despre confruntarea cu Tăriceanu la Primăria Capitalei.

„O să-l bat de o să-l snopesc pe el în mod special. (…) Nu are nicio şansă în faţa mea. L-am bătut de fiecare dată”, a precizat Traian Băsescu, la Digi24, făcând referire la confruntarea cu liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, la alegerile pentru Primăria Capitalei.

Fostul preşedinte al României a afirmat că sondajele îl creditează la un scor de 16 la sută şi că e convins că va lua voturi şi de la Gabriela Firea şi de la Nicuşor Dan.

„N-a existat situaţie în care Călin Popescu Tăriceanu să obţină măcar un sfert de procent mai mult decât mine, inclusiv la ultimele europarlamentare. Eu am fost cap de listă, el cap de listă şi l-am bătut”, a spus Traian Băsescu.

Întrebat dacă alegerile pot fi organizate în siguranţă, în condiţiile creşterii numărului de infecţii cu noul coronavirus, Băsescu a menţionat că scrutinul poate fi organizat şi prin introducerea altor sisteme de vot.

„Ar trebui ca în afară de votul clasic, care ar trebui utilizat unde nu există focare de COVID, acolo unde aceste focare sunt, eu aş introduce votul prin corespondenţă şi votul eletronic. Votul electronic este unul relativ contestat. Votul prin corespondenţă a fost exersat în diaspora”, a spus europarlamentarul.

De asemenea, Traian Băsescu a susţinut că liberalii nu mai au timp să amâne organizarea alegerilor deoarece „îşi dau seama că întârzierile îi erodează”.

PSD depune moţiunea de cenzură în august. Marcel Ciolacu: „E posibil să fie şi un premier tehnocrat”

 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Ce face Ionuț Iftimoaie, la 10 ani de la retragerea din sport. A dispărut din lumina reflectoarelor după Survivor România
Capital.ro
Lege pentru românii cu casă și curte. Vecinul depune contestație din cauza construcției tale. Se poate ajunge la demolare
Playtech.ro
Nulitatea absolută a actelor. Ce înseamnă și când poate fi invocată
Adevarul
Expresia pe care Trump o folosește des în ultima perioadă. Explicațiile experților despre mesajul ascuns
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul conducător al lui Dinamo l-a distrus pe Mircea Rednic: ”Știam că e zero! L-am adus să se certe cu el”
MediaFlux
Decizie pentru pensionari! Cum se pot pierde toate drepturile
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj