Băsescu pleacă singur la reuniunea informală a Consiliului European

Preşedintele Traian Băsescu participă miercuri, la Bruxelles, la reuniunea informală a Consiliului European, informează Administraţia Prezidenţială.
Romania TV
23 mai 2012, 07:38
Băsescu pleacă singur la reuniunea informală a Consiliului European

Această reuniune informală a Consiliului European nu se va încheia cu obişnuitul text de concluzii. Toate ideile care vor fi reţinute din schimbul de opinii al liderilor vor constitui baza pentru deciziile care se vor lua la Consiliul European din 28 – 29 iunie a.c.„, se subliniază în comunicatul Preşedinţiei, preluat de Mediafax.

Consiliul European informal va prilejui un schimb de opinii cu privire la măsurile care trebuie adoptate în continuare pentru stimularea creşterii economice şi a ocupării forţei de muncă.

Discuţiile vor fie structurate pe patru dimensiuni: dezvoltarea de politici economice naţionale sănătoase, avansarea agendei Pieţei Unice a Uniunii Europene, finanţarea economiei reale şi măsuri pentru crearea de noi locuri de muncă, mai evidenţiază Preşedinţia.

În urmă cu două zile, premierul Victor Ponta spunea că şeful statului merge la reuniunea informală de la Bruxelles ca să mănânce şi să glumească pentru că nu are atribuţii pe probleme de politică economică.

„Nu are nici o atribuţie din păcate domnul Băsescu şi nu ştiu exact ce va discuta. Că dacă discută probleme economice – pentru că asta se discută miercuri – de creştere economică, de creare de locuri de muncă – domnul Băsescu nu are nicio atribuţie în chestia asta, chiar dacă mai tăia el salarii, nu e treaba lui asta, asta e treaba Guvernului să creeze locuri de muncă, să facă politici economice„, a declarat luni Victor Ponta.

El a făcut diferenţa între Consiliul European care are loc la Bruxelles pe 28 iunie şi dineul de miercuri seară.

Miercuri seară este o cină informală pe probleme care privesc activitatea Guvernului. Domnul preşedinte Băsescu, dacă merge miercuri la cină, o să meargă să mănânce şi să glumească cu ceilalţi, că pe probleme economice şi de politică economică nu are nici atribuţii, nici sprijinul nici al majorităţii parlamentare, nici al Guvernului„, a subliniat Ponta

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce dialog uluitor a avut Gigi Becali cu Inteligenţa Artificială. Șocul a fost total: “Tu ești cel mai mare mincinos / Acolo e Satana!”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit. Lumea l-a iubit enorm și nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Ce este toxina broaștei săgeată, substanța asociată cu moartea lui Aleksei Navalnîi
Adevarul
Arma invizibilă ce provoacă sindromul Havana. Ce a pățit un cercetător care a testat pe propria piele un dispozitiv cu microunde
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fiul fostului mare internațional român se retrage din fotbal la doar 20 de ani: ”Îmi pare rău că nu a reușit. A avut aceeași lacună ca mine”
MediaFlux
Zelenski a luat o decizie radicală! Cerere de ultimă oră pentru Trump
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat