Băsescu: Sectorul de stat al economiei nu este pregătit să intre în zona euro

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, joi, că sectorul de stat al economiei româneşti nu este competitiv şi "nu este pregătit să intre în zona Euro", estimând totodată că ţara noastră ar putea deveni "un candidat serios" pentru Eurozonă în 2017 - 2018 dacă acordul cu FMI şi UE va avea succes.
Romania TV
30 mai 2013, 15:46
Băsescu: Sectorul de stat al economiei nu este pregătit să intre în zona euro

Băsescu a susţinut că aderarea României la zona Euro a fost amânată pentru încă „vreo câţiva ani”, din cauza crizei economice, „chiar în condiţiile în care atunci când economiştii se uită la cele cinci criterii de la Maastricht constată că trei sunt deja îndeplinite şi alte două sunt foarte aproape de a fi îndeplinite”.

„A devenit clar pentru noi, privind la efectele din ultimii ani, că nu este suficient să îndeplineşti criteriile de la Maastricht. Dincolo de a îndeplini cele cinci criterii, pentru a fi competitivi în Eurozonă trebuie să ai o economie competitivă. Am văzut efectele intrării în zona Euro la statele care au intrat în ultimii doi-trei-patru ani, cu criteriile de la Maastricht pe deplin îndeplinite, dar din păcate cu economiile necompetitive”, a susţinut şeful statului.

El a precizat că în prezent sectorul privat din România „în cea mai mare parte este extrem de performant, competitiv”, dar sectorul de stat al economiei care nu este competitiv şi „nu este pregătit să intre în zona Euro”.

„Mă întreb ce s-ar întâmpla cu Căile Ferate Române dacă ar fi în Eurozonă, cu o monedă extrem de fixă, cu condiţii de plată, achiziţii şi prestaţii în euro. Ar fi un dezastru din cauza lipsei de competitivitate”, a argumentat Băsescu.

Preşedintele a afirmat că o problemă similară ar putea fi şi pentru sectorul energetic, care nu ar putea să se mai bazeze pe deprecierea monedei naţionale.

„Este clar şi acesta este obiectivul acordului pe care îl avem încă în vigoare cu Fondul şi cu UE, creşterea parametrilor de competitivitate a economiei de stat. Sper că vom reuşi în doi, trei, patru ani şi România va putea să fie un candidat serios, la orizontul anilor 2017-2018, pentru intrare în zona Euro”, a precizat Băsescu.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Proiectul gigant care putea revoluționa fotbalul românesc. Cum trebuia să arate arena Cotroceni și cine s-a opus
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Program bănci de Crăciun Zilele în care vor avea program scurt şi în care vor fi închise
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet