Băsescu, un nou atac la Ponta: Om cu deficit consistent de educaţie

Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la TVR, că afirmațiile premierului Victor Ponta potrivit cărora șeful statului nu a cerut reducerea bugetelor serviciilor speciale neavând "probleme acolo" fac parte din "obrăzniciile specifice unui om cu un deficit consistent de educaţie".
Romania TV
27 nov. 2013, 19:25
Băsescu, un nou atac la Ponta: Om cu deficit consistent de educaţie

Traian Băsescu a ţinut să precizeze că este „o copilărie” ideea că a convocat marți ședința CSAT pentru a boicota Summit-ul cu China, adăugând că nu era foarte important ca premierul să participe la şedinţa CSAT.

„Cred că la acea dată premierul Ponta nu ştia programul pe care l-a avut ieri (marți, n.r.)”, a mai spus Băsescu, afirmând că era importantă şedinţa CSAT şi avizarea bugetelor instituţiilor din domeniul securităţii naţionale deoarece au început deja discuţiile, în Parlament, la bugetul de stat, iar avizul CSAT trebuia dat înainte de dezbaterile din Parlament.

„Noi deja am dat avizele după ce s-a trecut prin comisii, dar înainte de intrarea la plen”, a mai spus şeful statului.

Întrebat cum comentează afirmaţiile premierului Victor Ponta, din şedinţa de Guvern, potrivit cărora preşedintele nu a cerut tăieri la bugetele serviciilor speciale, pentru că acolo nu are o problemă, Traian Băsescu a răspuns: „Astea fac parte din obrăzniciile specifice unui om cu un deficit consistent de educaţie”.

Şeful statului a adăugat că ceea ce poate spune este că „nu va trece bugetul dacă se bazează pe creşterea accizei la combustibil”. „Nu trece de mine fără să fie întors”, a precizat Băsescu, precizând că există și posibilitatea atacării la CC.

Premierul Victor Ponta a declarat că este bucuros că preşedintele Traian Băsescu nu a solicitat, în şedinţa CSAT, diminuarea bugetelor serviciilor speciale, constatând că şeful statului „nu are probleme” în acea zonă şi exprimându-şi totodată convingerea că nu va avea „probleme” nici în viitor.

„Mă bucur că ieri, într-o şedinţă extrem de importantă şi scurtă a CSAT, preşedintele nu a avut nicio obiecţie. Nu a vrut să tăiaţi bani nici de la STS, nici de la SPP, nici de la SRI sau SIE. Acolo nu are probleme. Sunt convins că nu va avea probleme nici în viitor. Atâta timp cât am dat banii la ce doreşte domnia sa, noi ne putem ocupa de restul ţării”, a spus Ponta miniştrilor, miercuri, la începutul şedinţei de Guvern.

Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) a avizat, marţi, într-o şedinţă care a durat aproximativ 15 minute şi care a fost condusă de preşedintele Traian Băsescu, proiectele de buget ale instituţiilor din domeniul securităţii naţionale.

DailyBusiness
Ministrul Energiei explică de ce este golit Lacul Vidraru. „Am văzut teoriile conspiraționiste semi-reptiliene, niște aberații cât casa”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap până la finalul verii. Șanse unice, reușite mari și oportunități pentru ele până în luna septembrie
Capital.ro
Statul va spiona cu dronele. Proprietarii români de case NU mai pot schimba nimic în curte. Primăria trebuie să aprobe tot
Playtech.ro
Somația de plată, în 2025. Cât timp ai ca să-ți plătești datoriile, după ce o primești, pentru a evita executarea silită
Adevarul
Laura Vicol, reacție stropșită după ce a fost prinsă încălcând legea pe stadion. Avocata-vedetă trăiește după propriile reguli
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Proiect lege. Guvernul Bolojan vrea să interzică cumulul pensiei cu salariul la stat. Ce se schimbă, cine ar putea fi exceptat și ce ai de făcut
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost ucisă cu sânge rece de partenerul ei, în Constanța. Bărbatul a înjunghiat-o în propria lor locuință
Cancan.ro
BREAKING | Un deputat s-a sinucis chiar în clădirea Parlamentului
iamsport.ro
Mașina care a scris istorie inclusiv în România comunistă împlinește 56 de ani! Cum arăta primul model Skoda vândut în peste un milion de unități
MediaFlux
Pensiile care se modifică complet. Ministrul Muncii anunță sprijin real și corect
stirilekanald.ro
Mihai, un român de 24 de ani, a murit sub privirile neputincioase ale prietenilor
Motivul pentru care familia Măruță a cerut ordin de protecție: hărțuitorul ar fi obsedat de Andra! ”Sunt îngerul ei păzitor!”