Beatrice Mahler, despre numărul mare de infectări: Presiunea mare este pe secţiile de terapie intesivă

Într-o intervenţie telefonică la România TV, managerul de la Institutul Marius Nasta din Capitală a reacţionat cu privire la numărul mare de infectări. Beatrice Mahler spune că în această periodă cea mai mare presiune este pe secţiile de terapie intensivă. 
Romania TV
04 sept. 2020, 10:03
Beatrice Mahler, despre numărul mare de infectări: Presiunea mare este pe secţiile de terapie intesivă

„Suntem într-o zonă care nu e deloc confortabilă, nici pentru sistemul de sănătate, nici pentru focarele din comunitate. Partea bună este că ne-am stabilizat într-o zonă. Nu există creștere. Există însă presiune mare pe secțiile de terapie intensivă. Există forme moderate și severe de boală. Totul depinde de noi pentru a face față provocărilor acestei perioade”, a declarat medicul Beatrice Mahler la România TV.

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, până astăzi, 4 septembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 92.595 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 39.626 de pacienți au fost declarați vindecați și 11.868 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.339 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).

Până astăzi, 3.812 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 03.09.2020 (10:00) – 04.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 47 de decese (27 bărbați și 20 femei).

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.396. Dintre acestea, 485 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.901.240 de teste. Dintre acestea 25.177 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.781 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.396 la cerere.

Citeşte şi Care e ţara în care au fost înregistrate peste 83.000 de cazuri de coronavirus în doar o singură zi

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Fanii olteni l-au făcut praf pe Aurică Țicleanu și i-au bătut obrazul fostei glorii: „Ai uitat ce spuneai când ai fost la Leipzig cu Universitatea Craiova acum opt ani în Europa?“
Capital.ro
Călin Georgescu a fost demascat. Curtea de Conturi reclamă mii de euro încasați nelegal prin sporuri fictive și vechime inventată
Playtech.ro
Lista companiilor de stat unde se fac angajări și cresc salariile în 2026. Sunt peste 1.200 de posturi vacante
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primul caz de hantavirus a fost confirmat în România! Este vorba despre un bărbat din Arad
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Situație la limită în Survivor 2026. Concurenții au parte de o provocare în premieră în acest sezon
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi