Bebeluşul din Suceava, infectat cu COVID-19, s-a vindecat. Micuţul s-a luptat şi cu noul coronavirus, şi cu rujeola în acelaşi timp

Mattias, cel mai tânăr pacient infectat cu noul coronavirus, din județul Suceava, s-a vindecat. Vestea că testul a ieşit negativ a venit chiar în ziua în care băieţelul a împlinit 6 luni, potrivit monitorulsv.ro.
Romania TV
09 apr. 2020, 18:26
Bebeluşul din Suceava, infectat cu COVID-19, s-a vindecat. Micuţul s-a luptat şi cu noul coronavirus, şi cu rujeola în acelaşi timp

În perioada 18-23 martie, bebeluşul împreună cu mama lui au fost internaţi la secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Suceava. Pentru că, între timp, spitalul s-a închis, micul pacient a fost externat.

Deoarece bebeluşul acuza simptome precum febră şi o stare generală proastă, mama a mers la Urgențe la Spitalul Municipal Rădăuți. De aici, au fost transferați la Suceava, la secția Boli infecțioase. Pe 27 martie, Mattias a fost confirmat pozitiv cu COVID-19, dar și cu rujeolă. Au fost transferați amândoi la Clinica de Boli Infecțioase din Iași, unde copilul a fost tratat pentru ambele afecțiuni, care s-au vindecat.

Un bebeluş din China, infectat cu coronavirus la scurt timp de la naştere. Incredibil ce s-a întâmplat cu fetiţa după 17 zile de viaţă

Mama a fost și ea testată pentru COVID-19 și testul a ieşit negativ, iar testele făcute lui Mattias zilele trecute au arătat că micuţul a scăpat de virus, astfel încât ambii au fost externați. Femeia a transmis mulțumiri cadrelor medicale de la spitalul din Iași pentru modul în care s-au ocupat de ei și le-a urat multă sănătate.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Champions League, play-off tur, LIVE VIDEO. Duel între vechile cunoștințe ale Craiovei. Un român intră în scenă
Capital.ro
Un paradis exotic devine mai accesibil românilor. Primul charter direct pleacă din București. Cât costă biletele
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 57 de ani și-a pierdut viața pe centura Timișoarei, după ce a intrat cu mașina sub un TIR parcat
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Rusia amenință Marea Britanie! Drone britanice, utilizate de Ucraina pe teritoriul rus. Prima reacție de la Londra
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat