Bela Karoly, artizanul deposedării Cătălinei Ponor de bronzul de la bârnă, la JO 2012 VIDEO

Cătălina Ponor a pierdut scandalos medalia de bronz la bârnă, la JO 2012, din cauza unei contestaţii depuse de antrenorul român al americancei Alexandra Raisman. Artizanul deposedării Cătălinei a fost însă un alt român, mult mai celebrul Bela Karoly.
Romania TV
09 aug. 2012, 13:01
Bela Karoly, artizanul deposedării Cătălinei Ponor de bronzul de la bârnă, la JO 2012 VIDEO

După încheierea finalei la bârnă, Cătălina Ponor era pe locul trei şi avea medalie de bronz la unul dintre aparatele sale favorite. Avusese câteva ezitări pe aparat, însă nota primită a plasat-o pe ultima treaptă a podiumului, după încheierea tuturor evoluţiilor. Numai că, atunci când sportivele se pregăteau să părăsească spaţiul de concurs s-a anunţat că antrenorul americancei Aly Raisman, românul Mihai Brestyan, făcuse contestaţie.

Raisman, ultima sportivă care evoluase la bârnă, avea o notă cu o zecime mai mică decât a Cătălinei. Au urmat câteva minute de emoţii uriaşe, la finele cărora nota pentru dificultate primită de Raisman a fost mărită, foarte convenabil, cu o zecime. A egalat-o pe româncă la total, dar a depăşit-o la execuţie, având mai multe note mai mari primite.

VEZI exerciţiile lui Ponor şi Raisman, la bârnă. A fost FURATĂ Cătălina?

După anunţarea rezultatului, toată lumea l-a felicitat pe Brestyan pentru inspiraţia de a depune contestaţie, dar acum a apărut dovada că artizanul procedurii a fost de fapt Bela Karoly. Fostul antrenor al lotului de gimnastică al României din anii ’70 se afla în tribună şi, imediat după anunţarea notei americancei a ţâşnit din scaun, făcându-i semn lui Brestyan să depună contestaţie. Mihai Brestyan a înţeles destul de greu mesajul, dar totuşi a ajuns în timp util la masa Juriului de apel pentru a completa formularul, cu ajutorul unui oficial.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Prezentatoarea celebră care a renunțat la televiziune după 19 ani de carieră. Plecarea sa i-a lăsat „mască” pe toți. „A demisionat dintr-o dată”
Capital.ro
Decizie în România privind cartea electronică de identitate. Au fost tăiate de pe listă 1,5 milioane de persoane
Playtech.ro
Cum se calculează corect întreținerea la bloc și ce poți face dacă suma ți se pare prea mare
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Neluțu Varga, replică necruțătoare: ”Cere bani de la toată lumea și vorbește de alții! Mi-a zis Gigi Becali să mă feresc de el că e nebun, se crede Agentul 007”
MediaFlux
Cum se vor folosi cardurile de energie. Detaliul important de pe facturi, explicat de ministrul Energiei
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor