Beyonce şi Selena Gomez cer o legislaţie mai strictă împotriva folosirii armelor VIDEO

Jennifer Aniston, Selena Gomez, Gwyneth Paltrow şi Beyoncé, dar şi alte celebrităţi din SUA au demarat o campanie prin care solicită autorităţilor americane o legislaţie mai strictă împotriva folosirii armelor, după masacrul de la o şcoală din Newtown, potrivit dailymail.co.uk.
Romania TV
23 dec. 2012, 16:49
Beyonce şi Selena Gomez cer o legislaţie mai strictă împotriva folosirii armelor VIDEO

Prin intermediul unui clip, celebrităţi din mai multe domenii, precum cinematografie, televiziune şi muzică, solicită autorităţilor un plan de acţiune, pentru evitarea situaţiilor dramatice precum masacrul petrecut la o şcoală din Newtown.

În urmă cu o săptămână, Adam Lanza, un tânăr în vârstă de 20 de ani, a împuşcat-o acasă pe mama sa, Nancy, după care a mers la o şcoală, unde a împuşcat mortal 26 de persoane, printre care 20 de copii. Presa internaţională a scris că mama lui Adam Lanza probabil a jucat un rol important în accentuarea problemelor psihice ale acestuia, întrucât femeia se pregătea pentru colapsul civilizaţiei umane şi devenise obsedată de arme, învăţându-i pe cei doi fii ai săi să le folosească.

În clip, vedete precum Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Beyoncé Knowles, Michelle Williams, Reese Witherspoon, Kate Hudson, Cameron Diaz, Ellen DeGeneres, Julianne Moore, Chris Rock, Jamie Foxx, Selena Gomez, Jon Hamm, Will Ferrell şi Conan O’Brien pun întrebări simbolice de genul: „Câţi alţii?”, „Câte alte şcoli?”, „Câte alte cinematografe?”.

Pe de altă parte, presa internaţională a scris recent că, după şocul provocat de masacrul de la o şcoală din Newtown, puternicul grup de lobby pentru arme National Rifle Association (NRA), personificat o perioadă de timp de către actorul Charlton Heston, a fost luat din nou în colimator de către activiştii care luptă împotriva armelor.

De fiecare dată când se comite un atac armat care îndoliază Statele Unite, privirile se îndreaptă către NRA, o asociaţie de aproximativ patru milioane de membri care personifică al Doilea Amendament al Constituţiei şi dreptul americanilor de a purta arme.

De această dată, patru zile au fost necesare pentru ca asociaţia, care a păstrat tăcerea după masacrul de la şcoala Sandy Hook (soldat cu 26 de morţi, între care 20 de copii), să publice un comunicat în care anunţa că este „pregătită să îşi ofere contribuţia pentru a ajuta ca aşa ceva să nu se mai întâmple vreodată”.

Pentru cei care doresc o reglementare mai strictă a regimului armelor, NRA este considerat cel mai puternic grup de presiune de pe culoarele Congresului de la Washington şi din Statele Unite.

Astfel, NRA a reuşit să blocheze aproape orice iniţiativă privind reglementarea utilizării armelor şi, în ultimii 30 de ani, a reuşit să ridice de la trei la 41 numărul statelor în care legile privind utilizarea armelor sunt mai permisive şi la 25 numărul statelor care absolvă o persoană de crimă în caz de legitimă apărare.

DailyBusiness
România dă afară bugetari, dar angajăm masiv străini: 50.000 de permise de muncă în 7 luni din 2025
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce pensie avea Ion Iliescu. Fostul președinte obținuse venituri consistente în ultimii ani
Capital.ro
Traian Băsescu, mesaj surpriză după moartea lui Ion Iliescu. Nimeni nu se aștepta: Respect!
Playtech.ro
Cât costă autorizația de construcție în 2025 și ce factori îți pot crește prețul
Adevarul
Șocul trăit de mulți români întorși din Bulgaria. „Nu o să mă mai plâng niciodată de infrastructura noastră”
wowbiz.ro
Avem ULTIMA fotografie cu Ion Iliescu înainte de a muri: Era slab și îmbătrânit Cum arăta fostul președinte
Evz.ro
Loredana Groza, poze de infarct. Cum s-a pozat artista la malul mării
Prosport.ro
„Milionari și bogătași îi scriu și îi oferă excursii în Europa”. Femeia care a declanșat isteria între bărbații cu bani după ce s-a despărțit de logodnic
kanald.ro
Taxă pe cearșaf în Mamaia. Cât costă să îți pui cearșaful pe plajă: „Nu mi se pare corect”
Cancan.ro
Ce pensie avea Ion Iliescu. A încasat o mică avere din indemnizația de la stat
Capital.ro
Ce boală l-a răpus pe Ion Iliescu. Starea de sănătate l-a măcinat pe fostul președinte în ultimii ani
StirileBZI
Românii strâng cureaua, Parlamentul toarnă în pahare! Se aruncă mii de euro pe whiskey și vin de lux
stirilekanald.ro
Ion Iliescu nu a avut copii, însă are un moștenitor. Cine este ”fiul secret” al fostului președinte și al soției sale, Nina
Primele detalii despre înmormântarea lui Ion Iliescu. Guvernul a stabilit pașii oficiali