Biblioteca Academiei Române organizează Noaptea Porţilor Deschise, la împlinirea a 145 de ani

Biblioteca Academiei Române organizează sâmbătă Noaptea Porţilor Deschise, între orele 18,00-01,00, la împlinirea a 145 de ani de la înfiinţare.
Romania TV
02 oct. 2012, 14:15
Biblioteca Academiei Române organizează Noaptea Porţilor Deschise, la împlinirea a 145 de ani

Potrivit unui comunicat, deschiderea festivă a evenimentului va avea loc în prezenţa conducerii Academiei Române cu vernisarea unei valoroase expoziţii patrimoniale de carte veche românească, urmată de un concert aniversar de muzică bizantină, oferit de corul „Nectarie Protopsaltul” cu un repertoriu alcătuit pornind de la partituri din patrimoniul Bibliotecii Academiei Române, scrie Agerpres.

Evenimentul se va desfăşura simultan pe trei paliere distincte, potenţându-se reciproc într-un program destinat simultan tinerilor, intelectualilor de substanţă şi publicului larg.

Prima axă este reprezentată de „Dezbateri şi mese rotunde”, un nucleu de prelegeri şi discuţii fundamentate pe tema cărţii, traiectoria manuscriselor în epoca bizantină, destinul bibliotecilor din antichitate până în prezent, cu participarea onorantă a unor nume prestigioase: Andrei Oişteanu, Mircea Anghelescu, Dan C. Mihăilescu, George Ardeleanu, Clara Mareş, Ioan Stanomir, Ştefan Vianu, Andrei Găitănaru, Cătălin Buciumeanu, Eugen Ciurdin etc.

A doua coordonată este adresată cu deosebire tinerilor şi intereselor lor culturale, printr-un Târg de IT & C şi prin cinci momente de IT demo care îşi propun să valorifice graniţa între cultură şi tehnologia performantă, ca înfrăţire a domeniilor şi perspectivelor, nu ca separare sau enclavizare a acestora.

A treia direcţie constă într-un program variat de muzică bizantină, muzică veche, world music, teatru neconvenţional, relansarea campaniei cărţilor călătoare „Bookcrossing” şi şapte ore de happening oferit de atelierul de tipar manual Moara de hârtie.

Pe parcursul întregului eveniment oaspeţii sunt invitaţi să descopere comori de cultură naţională şi universală într-un tur ghidat, cu vizitarea colecţiilor speciale de manuscrise, stampe, fotografie, hărţi, muzică, periodice.

Fiecare vizitator va primi un flyer pe baza căruia poate obţine permis gratuit la Biblioteca Academiei Române până la sfârşitul anului.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Cel mai scump plagiat din Guvern. Cum a plătit Ministerul Energiei 900.000 lei pe un manual vechi de 6 ani, mascat în proiect de cercetare nucleară. Studiul declarat „secret de serviciu”
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Amenzi mai mari pentru gălăgie: cât vor plăti românii care își deranjează vecinii. Proiect nou de lege pentru liniștea în blocuri
Adevarul
„Georgescu de Birmingham”. Povestea românului favorit la alegerile locale din al doilea mare oraş din Marea Britanie
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Anunț privind recalcularea pensiei. Casa de Pensii explică cât de des se poate face cererea
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR