Bilanţul inundaţiilor din Peru se ridică la 72 de morţi

Bilanțul persoanelor decedate în urma celor mai grave inundații din Peru din ultimele decenii a crescut la 72, a anunțat duminică premierul Fernando Zavala, 10 dintre acestea pierind în ultimele 24 de ore, informează DPA.
Romania TV
19 mart. 2017, 13:48
Bilanţul inundaţiilor din Peru se ridică la 72 de morţi

„Țara trece prin unul dintre cele mai grele momente din ultimii ani deoarece numărul persoanelor afectate este mult mai mare în comparație cu dezastrele anterioare”, a arătat Zavala.

Circa 572.000 de persoane au fost afectate de inundații, multe dintre acestea fiind evacuate.

Fotografiile publicate înfățișează șuvoaiele umflate care s-au transformat în adevărate râuri care au inundat localități și au luat pe sus autovehicule.

„Sunt locuri în care a plouat mai mult decât în timpul fenomenului El Nino din 1982 și 1998”, a precizat Zavala.

Se estimează că aproximativ 70.000 de persoane și-au pierdut toate bunurile din cauza inundațiilor.

Centrul celui de-al treilea cel mai mare oraș din această țară, Trujilio, a fost inundat, iar sute de locuitori din capitala Lima au fost salvați, vineri, de echipele de intervenție din calea șuvoaielor. 

Regiunea se confruntă cu fenomene climaterice extreme de la începutul anului, iar țara învecinată, Chile, este afectată de cele mai grave incendii de vegetație din istoria sa după o perioadă de secetă, mai arată sursa citată.

Oamenii de știință au numit acest fenomen „El Nino de coastă” în condițiile în care creșterea cu circa 5 grade Celsius a temperaturii apelor oceanului provoacă precipitații abundente în Anzi.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Probleme pe transmisia meciului Georgia – România la Antena 1, cu o săptămână înaintea Campionatului Mondial! Întârziere de 12 secunde între imagine şi notificările de pe aplicaţii
Capital.ro
UPDATE: Nicușor Dan amână propunerea de premier (SURSE). Cine este favoritul președintelui? Trei nume sunt analizate la Cotroceni
Playtech.ro
Cât costă să montezi un aparat de aer condiționat în 2026. Prețurile au crescut înainte de sezonul cald
Adevarul
Imagini șocante cu un student care a murit încătușat de polițiști în timp ce făptașul era lăsat liber: „Nu cred că ai fost înjunghiat, amice”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Cum arată Mircea Sandu după ce s-a confruntat cu noi probleme de sănătate. Apariție la Tribunalul București: ”Burleanu și FRF au deschis o acțiune împotriva mea”
MediaFlux
Avertisment privind El Niño! Vin fenomene meteo extreme în perioada următoare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți