Bilanţ coronavirus 25 noiembrie 2021: 2000 de cazuri, dar peste 200 de decese în 24 de ore. 9 judeţe mai sunt în scenariul roşu

Cazurile noi de covid sunt tot mai puţine, iar certificatul verde trenează în Parlament, astfel că tot mai puţini români merg în centrele de vaccinare. În tot acest timp, încă este presiune la ATI, iar specialiştii anticipează un val 5.
Filip Stan
25 nov. 2021, 12:57
Bilanţ coronavirus 25 noiembrie 2021: 2000 de cazuri, dar peste 200 de decese în 24 de ore. 9 judeţe mai sunt în scenariul roşu
Bilanţ coronavirus 25 noiembrie 2021. Rata de infectare în Bucureşti a ajuns 2.67.

Până astăzi, 55.829 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 24.11.2021 (10:00) – 25.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 212 decese (109 bărbați și 103 femei), din care 35 anterioare intervalului de referință. Dintre cele 212 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 21 la categoria de vârstă 50-59 ani, 47 la categoria de vârstă 60-69 ani, 81 la categoria de vârstă 70-79 ani și 54 la categoria de vârstă peste 80 ani. 195 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 35 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Bacău, Brașov, Brăila, Giurgiu, Mureș, Neamț, Tulcea și București, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 177 de decese. Din totalul de 212 pacienți decedați, 190 erau nevaccinați și 22 vaccinați. Cei 22 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 21 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.859. Dintre acestea, 1.341 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.341 de pacienți internați la ATI, 130 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 132 sunt minori, 120 fiind internați în secții și 12 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.673.845 teste RT-PCR și 5.200.435 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.514 de teste RT-PCR (8.047 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.467 la cerere) și 28.660 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.884 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.012 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.819 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 44 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.492 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 291 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 noiembrie, 2.205 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 531.250 lei.

Lista localităților cu incidența mai mare sau egală cu 3

Bilanţ coronavirus 25 noiembrie 2021: 155 paturi libere de ATI

În data de 25 noiembrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.685 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19. În București sunt avizate de DSP 398 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.

De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 95 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19.
Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale.
Situația paturilor suplimentare o aveți în tabelul pe care vi-l trimitem alăturat.

1.341 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări. La  nivel național, la acest moment sunt disponibile 155 paturi libere de ATI, 5 în București, 1 în județul Bacău, 8 în județul Botoșani, 2 în județul Buzău, 4 în județul Călărași, 4 în județul Caraș Severin, 18 în județul Constanta, 1 în județul Dâmbovița, 10 în județul Dolj, 8 în județul Galați, 4 în județul Gorj, 1 în județul Harghita, 2 în județul Hunedoara, 14 în județul Iași, 2 în județul Mehedinti , 2 în județul Mureș, 2 în județul Neamț, 7 în județul Olt, 1 în județul Satu Mare, 16 în județul Sibiu, 12 în județul Suceava, 5 în județul Teleorman, 1 în județul Timiș, 8 în județul Vaslui, 17 în județul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.

Bilanţ coronavirus 25 noiembrie 2021. Peste 70 la sută dintre cazurile de COVID-19 confirmate în săptămâna 15-21 noiembrie au fost înregistrate la persoane nevaccinate, în timp ce 88,8% din decese au fost la oameni nevaccinaţi, se arată în raportul Institutului de Sănătate Publică (INSP).

Octavian Jurma estimează o creştere a infectărilor COVID în decembrie. Valul 5 ar putea începe în februarie

În raportul Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) din cadrul INSP, în săptămâna 15-21 noiembrie, 32,1% din totalul cazurilor s-au înregistrat in Bucureşti, Cluj, Braşov, Timiş şi Bihor.

Totodată, 70,7% din cazurile confirmate au fost înregistrate la persoane nevaccinate. În aceeaşi perioadă, 27,3% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bucureşti, Bihor, Prahova, Mureş şi Arad şi 88,8% din decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate. De la începutul pandemiei până în prezent, 1 din 101 din totalul cazurilor a fost înregistrat la personal medical.

Bilanț vaccinare 24 noiembrie 2021. Doar 66.171 de persoane s-au vaccinat în ultimele 24 de ore, deși România este pe locul doi în UE, la numărul de morți din cauza Covid

De asemenea, 85,8% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 de ani, iar 55% din decese au fost la bărbaţi. 93.1% din persoanele decedate aveau cel puţin o comorbiditate asociată.

 

DailyBusiness
Ministrul Finanțelor lovește din plin zvonurile. TVA-ul rămâne neschimbat, guvernul nu ia în calcul majorarea
Spynews
Marius Niţă i se alătură Geaninei Ilieş la pupitrul Ştirilor Antena Stars
Bzi.ro
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 52 de ani! Vedeta și-a lăsat fanii mască! – FOTO
Fanatik.ro
Planta pe care e bine să o pui pe calorifer. Îmbunătățește aerul din cameră
Capital.ro
Călin Georgescu a fost folosit. Românii n-au știut ce se ascunde în spate: Nu există gesturi gratuite
Playtech.ro
Ce conține pudra roz pe care autoritățile o pulverizează deasupra orașului Los Angeles, pentru a înăbuși incendiile
DailyBusiness
Cu ce se stropesc pomii fructiferi în ianuarie pentru o recoltă bogată în 2025. Sfaturi pentru o livadă ferită de boli și dăunători
Adevarul
Diana Șoșoacă, prezentă la învestitura lui Nicolas Maduro, președintele-dictator al Venezuelei. Mii de oameni care l-au contestat au fost arestați
wowbiz.ro
Detalii bombă despre bebelușul Monicăi Gabor și al lui Mr. Pink! Când a născut, de fapt, fosta soție a lui Irinel Columbeanu și cum arată acum? | EXCLUSIV
Spynews
Ce cuvinte trebuie să rostești pentru a atrage banii în viața ta. Cum poți manifesta abundența
Spynews
Cum arată mașina care poate sări peste gropile din asfalt. Cu cât se vinde un astfel de vehicul
Evz.ro
Patinoar la tine acasă. Produsul care te ajută să îți transformi sufrageria într-un loc de poveste
Ego.ro
Cum arată casa Ilinei Pârvu de la Visuri la Cheie, după ce a fost renovată de PRO TV
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, ce apariție în Australia! Vedeta a atras toate privirile
kanald.ro
Descoperire macabră în Bragadiru. O femeie a fost găsită fără suflare, cu o lovitură la cap, într-un depozit de fier vechi
Cancan.ro
Cum arată iadul, porivit unui bărbat care a murit timp de 3 minute. Ce a văzut: 'Extrem de...
Playsport.ro
Aoleu, Antonia dă COD ROȘU! A înnebunit pe toată lumea cu ultima apariție! Cum s-a lăsat pozată după ce a renunțat la sutien
Capital.ro
Marele actor ne-a părăsit. Tragedie fără margini. A murit mult prea devreme: „Mi-e dor de tine!”
StirileBZI
Aceste vouchere nu s-au tăiat în 2025! Cine primește tichete de 280 de lei
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume, imagini în costum de baie
stirilekanald.ro
Andrei, băiatul de 15 ani ucis în bătaie de prieteni, dus pentru ultima dată acasă. Bunica îl plânge cu lacrimi amare: „A fost abandonat de mamă și de tată”
substantial.ro
Zoran Milanovic, pe cale să obțină un al doilea mandat în funcția de președinte al Croației
MediaFlux
VIITORUL PREȘEDINTE al ROMÂNIEI! CUTREMUR în POLITICĂ!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Boala lui Calache lovește și în zilele noastre