Bilanţ coronavirus 30 aprilie 2022. Sub 1000 de infectaţi

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate aproape 900 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, iar 8 pacienți au murit. De asemenea, 198 de persoane sunt internate la ATI. 
Filip Stan
30 apr. 2022, 13:41
Bilanţ coronavirus 30 aprilie 2022. Sub 1000 de infectaţi

Bilanţ coronavirus 30 aprilie 2022. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 887 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 129 mai puțin față de ziua anterioară. 92 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 76 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 1.143 cu 67 mai puțin față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 198 persoane, cu 2 mai puțin față de ziua anterioară. Dintre cei 198 pacienți internați la ATI, 176 sunt nevaccinați.

Avertismentul celebrului neurolog Constantin Dulcan. Cuvintele care blochează sistemul imunitar și provoacă boli grave
Din totalul pacienților internați, 63 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 10 mai puțin decât în ziua anterioară. Niciun minor nu este internat la ATI.

Bilanţ coronavirus 30 aprilie 2022. Până astăzi, 65.486 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat. În intervalul 29.04.2022 (10:00) – 30.04.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 8 decese (6 bărbați și 2 femei).

Dintre cele 8 de decese, 1 la categoria de vârstă 0-9 de ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 5 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 de ani. Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care prezentau comorbidități.

Creştere alarmantă a cazurilor de rujeolă. OMS anunţă că numărul îmbolnăvirilor aproape s-a dublat în primele două luni din 2022
Din totalul de 8 pacienți decedați, 7 au fost nevaccinați și 1 vaccinat. Pacientul vaccinat care a decedat avea vârsta cuprinsă între 70-79 de ani și prezenta comorbidități.

Bilanţ coronavirus 30 aprilie 2022. Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt în municipiul Bucureşti – 205 şi în judeţele Cluj – 72, Timiş – 45, Iaşi – 38, a informat, sâmbătă, Ministerul Sănătăţii.

Conform ultimei raportări, cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Hundoara – 1, Ialomiţa şi Covasna – câte 2, Harghita – 3. În judeţul Suceava nu s-a înregistrat niciun caz nou.

Situaţia cazurilor noi de infectare cu SARS-CoV-2 pe judeţe este următoarea:

* Alba – 16

* Arad – 20

* Argeş – 15

* Bacău – 10

* Bihor – 13

* Bistriţa-Năsăud – 12

* Botoşani – 8

* Braşov – 28

* Brăila – 6

* Buzău – 7

* Caraş-Severin – 14

* Călăraşi – 10

* Cluj – 72

* Constanţa – 14

* Covasna – 2

* Dâmboviţa – 17

* Dolj – 24

* Galaţi – 26

* Giurgiu – 7

* Gorj – 4

* Harghita – 3

* Hunedoara – 1

* Ialomiţa – 2

* Iaşi – 38

* Ilfov – 28

* Maramureş – 9

* Mehedinţi – 7

* Mureş – 11

* Neamţ – 12

* Olt – 20

* Prahova – 28

* Satu Mare – 6

* Sălaj – 23

* Sibiu – 31

* Suceava – 0

* Teleorman – 6

* Timiş – 45

* Tulcea – 6

* Vaslui – 15

* Vâlcea – 9

* Vrancea – 9

* Bucureşti – 205

* străinătate – 2.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
„E dezamăgitor!”. Nota primită de Cristi Chivu după Inter – Napoli 2-2. Ce i-au reproșat italienii
Capital.ro
Obligație pentru proprietarii de locuințe și firme. Legea valabilă pe perioada iernii. Amendă de până la 2.500 de lei din cauza zăpezii
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend