Bill Gates prevede revenirea la normalitate în 2022: „Decesele de COVID vor scădea. Rata de mortalitate va fi ca la gripă”

Bill Gates, fondatorul Microsoft, spune că, în opinia lui, numărul infectărilor şi deceselor Covid va scădea considerabil în 2022, în măsura în care tot mai multe persoane aleg să se imunizeze.
Filip Stan
18 nov. 2021, 09:00
Bill Gates prevede revenirea la normalitate în 2022:

Rata de infectare şi deces va ajunge la un nivel similar cu cea a gripei până la jumătatea anului 2022, dacă nu va apărea o variantă mai agresivă a Covid, a mai spus Bill Gates.

„Vaccinurile sunt o veste bună, iar problemele de aprovizionare vor fi rezolvate în mare parte după jumătatea anului următor, așa că vom fi limitați doar de logistică și de cerere”, a adăugat miliardarul.

Pfizer a anunțat în această săptămână că a semnat un acord prin care mai multe companii vor putea produce pastila sa anti-COVID, odată ce va fi aprobată, pentru a facilita accesul populațiilor din zonele sărace la tratament. Medicamentul ar reduce cu 90% decesele de COVID, iar experții sunt de părere că acordul semnat de gigantul farmaceutic va grăbi finalul pandemiei.

Bill Gates investeşte 120 de milioane USD pentru a facilita accesul la un medicament împotriva COVID-19

Fundaţia Bill şi Melinda Gates a anunţat că investeşte 120 de milioane de dolari pentru a facilita accesul la o pastilă anti-COVID-19.

Laboratorul american Merck a dezvoltat un medicament, Molnupiravir, care reduce foarte mult riscul de spitalizare şi de deces atunci când este administrat în primele zile după infectarea cu noul coronavirus. Tratamentul bazat pe comprimate, prin urmare uşor de administrat, oferă o alternativă mult aşteptată la vaccinuri, în special pentru ţările care întâmpină dificultăţi în achiziţionarea de seruri anti-COVID-19.

Autorizarea sa este în prezent în curs de evaluare de către Agenţia pentru Alimente şi Medicamente din Statele Unite (FDA). Banii investiţi vor fi folosiţi în special pentru a încuraja producţia de versiuni generice ale medicamentului de către companii, în special indiene, cărora grupul Merck le-a acordat deja o licenţă. Merck intenţionează să producă dozele necesare pentru 10 milioane de tratamente până la sfârşitul anului.

Unii producători de medicamente generice au declarat că „pot produce cu uşurinţă 10 milioane de tratamente pe lună, însă problema este că nu vor face, probabil, acest lucru până când nu vor vedea care este cererea şi cine va plăti”, a spus preşedintele diviziei de sănătate globală din cadrul fundaţiei, Trevor Mundel.

Citeşte şi Ce avere ar fi avut Bill Gates, dacă şi-ar fi păstrat acţiunile Microsoft. Ar fi depăşit nu doar cei mai bogaţi oameni din lume, ci şi PIB-ul unor ţări ca Elveţia si Arabia Saudită
 

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Alertă la Universitatea Craiova! De ce Isenko nu a fost titular în meciul cu Universitatea Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț clar despre alegerile de pe data de 7 decembrie
Playtech.ro
Câte zile libere plătite primești în caz de deces al unei rude de gradul I sau II. Ce prevede Codul Muncii
Adevarul
Povestea eroinelor care au salvat oameni din calea naturii dezlănțuite. Una dintre ele avea doar 10 ani, iar cealaltă a ajutat oamenii până la ultima suflare
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Se dau bani în plus pentru pensionari înainte de sărbători! Ministrul Muncii a făcut anunțul legat de recalcularea pensiilor
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa unui antrenor român: ”Nu ar face niciun punct până la finalul campionatului la Sibiu, atât de slab e! Nu vine la antrenamente, nu se trezește”
MediaFlux
REPORTAJ Am pedalat câteva sute de kilometri (vreo 800) pe Via Transilvanica, în cele mai ploioase zile din 2025. „Drumul care unește” m-a distrus și refăcut FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri