Blindatele ucrainene au intrat în Slaviansk. Ministrul de Interne anunţă CINCI morţi, iar Putin ameninţă VIDEO

Un baraj al separatiştilor a fost incendiat şi focuri de armă au fost trase la intrarea în Slaviansk, bastion al insurgenţilor din estul Ucrainei unde militanţii proruşi vorbeau de un asalt ucrainean, conform unui jurnalist AFP prezent la faţa locului, potrivit Agerpres.
Romania TV
24 apr. 2014, 09:52
Blindatele ucrainene au intrat în Slaviansk. Ministrul de Interne anunţă CINCI morţi, iar Putin ameninţă VIDEO

UPDATE: Armata rusă a început joi noi manevre în apropierea frontierei cu Ucraina, ca răspuns la operaţiunea militară lansată de autorităţile de la Kiev împotriva separatiştilor rusofoni din estul Ucrainei, a anunţat ministrul rus al apărării, Serghei Şoigu, citat de agenţiile AFP şi Reuters

Militanţii separatişti anunţă mobilizare generală în urma evenimentelor de astăzi, anunţă site-ul dn.ua. Potrivit sursei, conducerea aşa-zisei Republici Populare a Donbassului susţine că operaţiunea forţelor speciale ale Kievului înseamnă că în Ucraina a început un război civil.

UPDATE: Ministerul de Interne al Ucrainei anunţă că 3 baricade de la intrarea în Sloveansk au fost preluate de forţele de ordine ucrainen. În lupte ar fi murit 5 persoane din partea separatiştilor, iar un militar ucrainean ar fi fost rănit, transmite Ukrainska Pravda. 

Militanţii proruşi au spus că ei au incendiat barajul, bătând în retragere, în timp ce un elicopter survola zona. Un membru al forţelor proruse a afirmat că a văzut mai multe vehicule blindate uşoare ucrainene de cealaltă parte a barajului.

Potrivit AFP şi Reuters, cinci blindate uşoare ale armatei ucrainene au forţat barajul separatiştilor în nordul oraşului Slaviansk, scrie Agerpres.

Anterior, personalul civil din primărie „a primit ordinul de a evacua clădirea”, a declarat Stela Koroşeva, purtătoarea de cuvânt a liderului separatist local Viaceslav Ponomarev. Ea a adăugat că „bărbaţii înarmaţi care asigură apărarea primăriei rămân pe poziţii”.

Kievul a recunoscut că în Slaveansk are loc o amplă operaţiune anti-tero. Elicoptere ucraineşti au aruncat mai multe pliante în care cer locuitorilor să rămână în case şi să nu iasă în geamuri. De asemenea, pe twitter apar noi poze de la faţa locului. Potrivit paginii ЄВРОМАЙДАН, trupele speciale ucrainene au primit ordin de a-l reţine viu sau mort pe liderul separatiştilor din Slaveansk, Veaceslav Ponomariov.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cum arată, de fapt, buletinul de vot la alegerile prezidențiale 2025, turul 1. Află totul despre votare
Capital.ro
S-au tăiat banii. Ordin revoltător venit în România de la Primărie: Pedeapsă colectivă!
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
O nouă nebunie pe TikTok. Ferește-ți copiii de așa ceva!
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
ULTIMUL SONDAJ, înainte de alegerile prezidențiale Ce răsturnare de situație! Lupta pentru primele locuri este extrem de strânsă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine a vrut să-l pună pe Călin Georgescu președintele României. O superputere mondială a dat ordin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile