Bloc de locuinţe din Doneţk lovit de rachete ruseşti. Cel puţin 15 persoane au murit şi se caută supravieţuitori sub dărâmături VIDEO

Cel puţin 15 persoane au murit şi peste 30 ar putea fi prinse sub ruine după ce rachete ruseşti Uragan au lovit sâmbătă seara un bloc cu cinci etaje în oraşul Ceasiv Iar, în regiunea Doneţk din Ucraina, provocând prăbuşirea imobilului, a indicat guvernatorul Pavlo Kirilenko pe Twitter.
Filip Stan
10 iul. 2022, 16:27
Bloc de locuinţe din Doneţk lovit de rachete ruseşti. Cel puţin 15 persoane au murit şi se caută supravieţuitori sub dărâmături VIDEO

Autorităţile au comunicat că 15 persoane au fost confirmate decedate, iar alte cinci rănite. Potrivit unor informaţii din partea rezidenţilor, există temeri că cel puţin 34 de persoane ar putea fi prinse printre ruine, a adăugat Kirilenko.

Andrii Iermak, şeful cancelariei preşedintelui Volodimir Zelenski, a acuzat într-o postare pe Telegram ”un alt atac terorist rus”, adăugând că Rusia ar trebui desemnată ca ”stat sponsor al terorismului”.

Un proiect de lege în acest sens a fost depus de doi senatori americani, care, în timpul unei vizite la Kiev joi, s-au arătat încrezători că propunerea va fi adoptată.

Rusia, care afirmă că întreprinde o ”operaţiune militară specială” de demilitarizare a Ucrainei, neagă că ar viza civili.

Armata rusă a lovit la începutul lunii un alt bloc de locuințe din Odesa.

Citeşte şi: Ucraina a tăiat gazul în regiunea Zaporojie, ocupată de armata rusă

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că tirurile ruseşti cu rachete asupra unei clădiri de locuinţe din regiunea sudică Odesa nu a fost un accident, relatează DPA.

Acesta a fost un tir cu rachetă ţintit al Rusiei, un act de teroare al Rusiei împotriva oraşelor şi satelor ucrainene, împotriva poporului ucrainean, adulţi şi copii, a declarat Zelenski după o întâlnire cu premierul norvegian Jonas Gahr Store, vineri, la Kiev, potrivit agenţiei ucrainene Interfax.

Racheta utilizată a fost de fapt concepută pentru a lovit portavioane sau alte nave de război, a spus el.

În timpul nopţii, trei rachete ruseşti au lovit o clădire de locuinţe şi un sanatoriu aflate la circa 40 km sud-vest de portul Odesa. Potrivit apărării antiaeriene, cel puţin 21 de persoane au fost ucise şi 39 rănite.

Citeşte şi: Cum încearcă tinerii ruși să scape de stagiul militar. Le este teamă că vor ajunge să lupte în Ucraina

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat că plătește 6 milioane de euro pentru 4 transferuri la FCSB: unul este un român din străinătate! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Când primesc copiii pensia de urmaş? Condiţii de acordare
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Transferul-surpriză pus la cale de Gigi Becali: după Louis Munteanu, FCSB mai vrea un fotbalist de la CFR Cluj!
MediaFlux
Se dau mai multe zile libere în decembrie! Cea mai bună veste!
stirilekanald.ro
Lovitură de teatru în cazul livratorului lovit și umilit! Incredibil ce se întâmplă ACUM
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai