BNR: În 2012, scumpirea transportului şi a energiei va duce la creşterea preţului alimentelor

Preţurile vor cădea! O spune guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. Şeful Băncii Centrale a declarat că inflaţia se va reduce chiar şi la jumătate până în primăvara anului viitor. Nu trebuie să ne bucurăm, însă, pentru că efectul va fi de scurtă durată. Vom plăti mai mult pe mâncare şi utilităţi pentru că se vor scumpi transportul şi energia.
Romania TV
07 nov. 2011, 11:26
BNR: În 2012, scumpirea transportului şi a energiei va duce la creşterea preţului alimentelor

Succes neaşteptat pentru Banca Naţională a României. Vremea a dat o mână de ajutor inflaţiei, coborând preţurile la nivelul dorit de experţii Băncii Centrale. Practic, anul agricol bun a făcut posibilă ieftinirea legumelor şi a fructelor, astfel că, pentru prima dată în ultimii cinci ani, BNR îşi poate atinge ţinta de inflaţie. Preţurile de consum au scăzut în septembrie pentru a patra lună consecutiv, pe fondul ieftinirii alimentelor, astfel că inflaţia anuală a coborât la 3,45%, nivelul minim de după 1990.

Cartoful a fost vedeta anului. Leguma a dat atât tonul scumpirilor galopante, cât şi a ieftinirilor semnificative.

Guvernatorul BNR se aşteaptă ca scumpirea transportului şi a energiei să pună beţe în roate inflaţiei, în a doua jumătate a anului viitor. Cu toate acestea, aşteptările privind evoluţia preţurilor sunt optimiste. BNR a redus ţinta de inflaţie, pentru 2012, de la 3,5 la trei procente. O inflaţie mică, ar putea ajuta România şi în procesul de adoptare a monedei euro.

Mugur Isărescu spune, însă, că nu trebuie să ne grăbim.

 

 

 

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
FCSB și CFR Cluj, „la pachet” în play-out?! Cum ar putea arăta Top 6 în SuperLiga la finalul sezonului regulat. Toate calculele și programul
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Cum poți să schimbi furnizorul de energie electrică în 2026 dacă ai găsit un preţ mai mic la curent
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Anunț de ultim moment privind majorarea pensiilor! Cine susține măririle
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend