BNR: Restanţele la creditele în lei au scăzut cu 3,7%, iar cele la valută cu 1,9% în octombrie faţă de septembrie

Restanțele populației și firmelor la creditele în lei au scăzut, în luna octombrie, cu 3,7%, până la 9,508 miliarde de lei, iar restanțele la valută s-au diminuat cu 1,9%, până la 12,946 miliarde echivalent lei, reiese din datele publicate miercuri de Banca Națională a României.
Iulian Tudor
25 nov. 2015, 14:06
BNR: Restanţele la creditele în lei au scăzut cu 3,7%, iar cele la valută cu 1,9% în octombrie faţă de septembrie

Totodată, ponderea restanțelor în totalul creditelor acordate în lei a scăzut la 8,73% în octombrie, de la 9,16% în septembrie, pe fondul creșterii volumului împrumuturilor de la 107,743 miliarde de lei în septembrie la 108,823 miliarde de lei o lună mai târziu.

Băncile au terminat banii pentru „Prima Casă”. Programul NU va fi reluat în 2016

Și în cazul creditelor în valută, ponderea restanțelor în total împrumuturi acordate a scăzut în octombrie la 11,96% de la 12,09% în luna anterioară, deși volumul creditelor s-a redus la 108,225 miliarde de lei în octombrie, de la 109,094 miliarde de lei în septembrie.

Bucureștiul a urmat tendința la nivel național și a înregistrat o scădere a restanțelor la împrumuturile în monedă națională cu 6,3% în octombrie față de septembrie, de la 2,435 miliarde de lei la 2,282 miliarde de lei. În privința restanțelor la creditele în valută, în Capitală acestea au scăzut cu 1,58%, de la 5,76 miliarde echivalent lei în septembrie la 5,669 miliarde de lei în octombrie.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Cine este patronul din fotbal, cu o avere de 7 miliarde de euro, dispus să plătească taxa de tranzit prin Strâmtoarea Ormuz, cerută de Iran
Capital.ro
Avertisment privind pensiile. Milioane de oameni riscă o scădere puternică a veniturilor. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Vești bune pentru milioanele de români cu pensii private! Bani mai mulți în buzunar pentru Pilonul 2
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți