Boc: Ponta se laudă cu proiectele Guvernului PDL, ar trebui să taie panglici la proiectele lui

Fostul premier Emil Boc susţine că Victor Ponta se laudă cu proiecte ale Guvernului PDL, precum laserul de la Măgurele şi podul Calafat-Vidin, şi îi recomandă acestuia să taie panglici la proiectele pe care le iniţiază el.
Romania TV
19 iun. 2013, 11:44
Boc: Ponta se laudă cu proiectele Guvernului PDL, ar trebui să taie panglici la proiectele lui

Emil Boc a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă că proiectul laserului de la Măgurele nu ar fi fost posibil fără decizia Guvernului PDL, sprijinit de preşedintele României la Consiliul European.

„Am văzut că premierul Victor Ponta se laudă în permanenţă cu proiectele Guvernului PDL şi pe care le-a gestionat împreună cu preşedintele Traian Băsescu. Am văzut că Victor Ponta îşi asumă în integralitate proiectul laserului de la Măgurele. Acel proiect nu ar fi fost posibil fără decizia Guvernului PDL, sprijinit de preşedintele României la Consiliul European, de a decide înfiinţarea lui şi a aloca bani din celelalte programe operaţionale sectoriale de peste 300 de milioane de euro, pentru a depune documentaţia şi a finanţa proiectul. Au fost două memorandumuri în Guvern, pe care le-am semnat şi aprobat, şi care au stat la baza aprobării documentaţiei din Comisia Europeană. Ar fi bine ca Guvernul Ponta să îşi amintească de faptul că fără memorandumul Guvernului PDL şi implicarea preşedintelui la nivel european, proiectul ELI nu s-ar fi realizat. Nu a fost uşor să aprob acel memorandum, care însemna ca ministerele de resort să renunţe la bani, a trebuit să luăm bani de la Transporturi, de la Competitivitate, pentru a pregăti documentaţia pentru CE”, a spus Boc.

El a mai arătat că, pentru a fi corect, trebuie să amintească şi de contribuţia fostului premier Călin Popescu Tăriceanu, care a deschis discuţia despre laserul de la Măgurele, la sfârşit de mandat.

Emil Boc i-a transmis lui Victor Ponta că ar trebui să taie panglici la proiectele pe care le iniţiază actualul premier.

„De asemenea, am văzut că Ponta se laudă cu podul de la Calafat – Vidin şi trebuie spus lucrurilor pe nume. Guvernul PDL, împreună cu Guvernul Bulgariei, au fost cele care au deblocat proiectul, iar preşedintele României a obţinut la Consiliul European prelungirea pentru a nu pierde finanţarea podului. Ponta nu putea tăia panglica dacă noi, împreună cu premierul Bojko Borisov, nu am fi deblocat proiectul. Domnul Ponta ar trebui să taie panglici la proiectele pe care le iniţiază el, dar nu am văzut niciun proiect al lui, nicio măsură de sprijin a mediului de afaceri şi niciuna de susţinere a locurilor de muncă”, a mai spus Emil Boc.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani primesc Dan Alexa și Gabi Tamaș pentru participarea la Asia Express. Cei doi foști fotbaliști sunt plătiți regește de Antena 1
Capital.ro
Se renunță încet la numerar. Cum preferă să plătească peste jumătate dintre români
Playtech.ro
Vezi linii drepte sau curbe, iluzia optică care îți face creierul să nu mai înțeleagă nimic
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
ȘOC în Familia Regală! Prințul a recunoscut public că are un copil nelegitim 😲
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Procură specială pentru pensie. Actul obligatoriu, anunțat de Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur