Bogdan Aurescu: În cazul în care începe un conflict militar în Ucraina, vor fi luate măsuri foarte serioase, pe care cred că Federaţia Rusă nu şi le doreşte

Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, afirmă că aşteaptă "cu interes" răspunsul Federaţiei Ruse la propunerile făcute de membrii Alianţei Nord-Atlantice.
Filip Stan
27 ian. 2022, 22:39
Bogdan Aurescu: În cazul în care începe un conflict militar în Ucraina, vor fi luate măsuri foarte serioase, pe care cred că Federaţia Rusă nu şi le doreşte

Bogdan Aurescu susţine declaraţiile oficialilor NATO conform cărora în cazul izbucnirii unui conflict militar în Ucraina România şi NATO nu vor trimite trupe, însă Rusia riscă sancţiuni pe mai multe planuri, inclusiv economic şi financiar.

„Aşteptăm cu foarte mare interes care este evaluarea Federaţiei Ruse. Noi sperăm să fie o evaluare serioasă şi responsabilă, pentru că aşa cum am văzut din seria de consultări, de dialog care a avut loc între 10 şi 13 ianuarie (…) toate aceste chestiuni au fost discutate şi examinate cu foarte multă atenţie de către ambele părţi. Acest peisaj este completat şi de o rundă de negocieri care a avut loc ieri, la Paris, în formatul numit Normandia, adică în formatul Rusia – Ucraina – Germania – Franţa şi după acea rundă de discuţii care a durat mai bine de opt ore a rezultat un timp de înţelegere care fixează încă o întâlnire peste două săptămâni, în acelaşi format. Deci există, dacă vreţi, un moment de circa două săptămâni în care dialogul mai are o şansă şi noi sperăm ca acest dialog să continue”, a afirmat ministrul Afacerilor Externe, joi seară, la Digi 24.

Mircea Geoană: NATO este „extrem de hotărâtă” să îşi protejeze aliaţii

Bogdan Aurescu a declarat că, în cazul unui conflict militar în Ucraina, Federaţia Rusă riscă sancţiuni la nivel european, arătând că este vorba despre „sancţiuni individuale” care vizează anumite persoane, dar şi sancţiuni care vizează unele sectoare precum cel economic sau financiar.

„În cazul în care începe un conflict militar în Ucraina – ceea ce, evident, nu ne dorim şi încercăm să evităm tocmai prin aceste eforturi diplomatice foarte intense care au loc în această perioadă – într-un astfel de caz este evident că atât la nivelul Alianţei Nord-Atlantice, cât şi la nivelul Uniunii Europene vor fi luate măsuri foarte serioase, pe care cred că Federaţia Rusă nu şi le doreşte. În primul rând, la nivelul NATO vom adopta decizii cu privire la o consolidare puternică, substanţială a flancului estic (…) pe de altă parte la nivelul Uniunii Europene pregătim un set foarte consistent de sancţiuni, iar aceste sancţiuni, aşa cum s-a decis deja la Consiliul European din decembrie, vor produce consecinţe masive – citez acum din documentul respectiv – şi costuri severe faţă de Federaţia Rusă”, a adăugat ministrul.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului spune că Putin a citit răspunsurile SUA la cererile formulate de Rusia şi nu se va grăbi să ia o decizie

Bogdan Aurescu a respins ideea ca România să trimită trupe militare în sprijinul Ucrainei, arătând că acest stat nu este membru al NATO, el susţinând, în schimb că „există perspectiva unui sprijin intensificat pentru Ucraina”.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Gigi Becali, mega lovitură de 6 milioane de euro înainte de U Cluj – FCSB: „Bănuțul a intrat în cont!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. George Simion i-a dat vestea excelentă: Suntem la un pas distanță să luăm țara în mâini!
Playtech.ro
Cât costă manopera la instalația electrică pentru o casă de 100 mp în 2025. Prețuri actualizate
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Pensii noiembrie. Mai mulți bani pentru anumiți români
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai