Borbely: Autorităţile sunt pregătite în caz de inundaţii, totul depinde de ritmul de topire a zăpezi

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat, la RFI, că autorităţile sunt pregătite în caz că vor avea loc inundaţii, după topirea cantităţilor masive de zăpadă căzute în ultimele săptămâni, dar că totul depinde de ritmul în care se va topi zăpada.
Romania TV
15 feb. 2012, 09:50
Borbely: Autorităţile sunt pregătite în caz de inundaţii, totul depinde de ritmul de topire a zăpezi

Laszlo Borbely a afirmat la RFI că producerea inundaţiilor depinde de cât de repede se va topi zăpada. Potrivit ministrului Mediului, la râurile mari „probabil că nu vor fi probleme foarte mari”.

„Cantitatea de zăpadă, dacă ne uităm la cât a nins în toată ţara, este o cantitate însemnată, dar nu e ceva ieşit din comun. Acolo unde au fost probleme grave, au fost din cauza viscolului. Dacă vremea nu se va încălzi foarte brusc şi nu vor fi temperaturi, trei-patru zile una după alta, de peste opt sau zece grade, atunci s-ar putea să se topească nu deodată, deci să nu vină de pe versanţi acele torente care ştim foarte bine că în cazurile acestea sunt cele mai periculoase, pentru că după analiza făcută de cei de la Institutul Hidrologic şi de către Apele Române, în momentul de faţă debitele râurilor sunt destul de scăzute. Şi la Dunăre, debitul e aproape la jumătate faţă de media anuală. Deci la râurile mari probabil că nu vor fi probleme foarte mari, dar depinde cum se va topi zăpada”, spune ministrul Mediului.

Laszlo Borbely a amintit că există o strategie naţională de combatere a inundaţiilor şi că „ţine de autorităţile locale să fie pregătite”.

„În primul rând, noi avem o strategie împotriva inundaţiilor, dar ţine de autorităţile locale să fie pregătite. Noi avertizăm, noi ştim înainte cu câteva ore exact unde o să fie inundaţii şi îi anunţăm. Ei vor primi acest preaviz din vreme. De exemplu, dacă e vreun sat undeva, ca să disloce locuitorii, să fie evacuaţi, dacă este cazul. Noi avem din păcate experienţa acestor inundaţii şi suntem pregătiţi, în cazul în care sunt inundaţii pe râuri, acolo se semnalizează din timp, se iau măsuri”, a spus ministrul Mediului.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Universitatea Craiova a refuzat o ofertă de 2.000.000 de euro de la Dinamo Kiev! Suma pe care o vrea Mihai Rotarul pentru unul dintre titulari
Capital.ro
Adio, diesel? Se schimbă piața auto din România. Ce se întâmplă cu mașinile pe motorină. Declin fără precedent
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?