Bugetul Sănătăţii, mai mare decât în 2012. O parte din el se va duce pe datorii

Bugetul Sănătăţii pentru 2013 este mai mare cu 30 la sută faţă de cel de anul trecut, însă, din păcate, o parte a acestuia, aproximativ 3,5 miliarde de lei, va fi cheltuită pe datorii acumulate în intervalul 2009 - 2012, a declarat luni, ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu.
Romania TV
07 ian. 2013, 13:43
Bugetul Sănătăţii, mai mare decât în 2012. O parte din el se va duce pe datorii

„Bugetul lui 2013 este mai mare şi la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, pentru că are sume de echilibrare de la buget, şi la Ministerul Sănătăţii, cu circa 30%. Numai că, aici (la minister – n.r.), este nefericirea mea – o mare parte din bani se duc pentru datoriile acumulate în 2009 – 2012. Şi, din păcate, nu achit integral toate datoriile cu aceste sume suplimentare alocate, dar măcar ne dă o «respiraţie» pentru 2014 încolo”, a precizat ministrul Sănătăţii.

Potrivit demnitarului, datoriile acumulate în intervalul menţionat sunt de aproximativ 4,5 miliarde de lei, din aceşti bani urmând să fie achitaţi, probabil, în jur de 3,5 miliarde lei.

„Dacă bugetul în 2014 va fi la nivelul lui 2013, atunci e clar că pot să achit ultimele datorii şi să intru într-un normal şi voi putea face şi o serie de programe. Anul 2012 nu e închis încă, deci datoriile se duc undeva la circa 4,5 miliarde de lei. Şi eu voi plăti, anul acesta, probabil, în jur de 3,5 miliarde de lei, deci ar mai rămâne cam un miliard pentru 2014”, a explicat ministrul Sănătăţii.

Întrebat dacă în 2013 contează pe faptul că nu vor mai exista datorii, ministrul a răspuns afirmativ. „Da. Vrem să intrăm în normalitate, să fim cu toate plăţile la zi. În 2013, suntem cu toate plăţile la zi. Le plătim toate datoriile, cu condiţia ca ei să nu mai facă altele. Prin metodele noastre şi mecanismele de control şi transparenţă pe care vrem să le introducem, vom ţine cheltuielile în limita bugetului”, a adăugat ministrul Sănătăţii.

În aceste condiţii, date fiind mecanismele create deja prin bugetul lui 2013, spitalele vor trebuie să se încadreze în banii primiţi, potrivit ministrului.

Bugetul Ministerului Sănătăţii pe 2012 a fost de 5,46 miliarde lei, reprezentând aproximativ 4% din PIB.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Avioane de luptă americane în Dobrogea? Ședința CSAT care bagă România în alertă. General: „Implică riscuri”. Ce ar putea decide Nicușor Dan
Capital.ro
Călin Georgescu, apel național. Gestul pe care românii trebuie să-l facă sâmbătă, la 12 fix: În curte, la biserică sau la margine de drum
Playtech.ro
Ce pensii au cei mai mulți pensionari din SRI. Sumele sunt neașteptat de mici
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Gabriela Ciobanu, purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău
iamsport.ro
Încă o plecare importantă de la FCSB! Pe cine a dat afară Becali, după ce Pintilii l-a indicat drept vinovat pentru dezastrul din acest sezon
MediaFlux
Ședința de urgență a Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Decizia privind războiul din Iran
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj