Bulgaria, condamnată de CEDO pentru 15 tineri cu handicapuri lăsaţi să MOARĂ de FRIG ŞI FOAME

Bulgaria a fost condamnată de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) marţi pentru că ar fi lăsat 15 tineri cu deficienţe fizice şi mentale să moară de foame şi frig într-un cămin în iarna 1996-1997.
Romania TV
20 iun. 2013, 12:57
Bulgaria, condamnată de CEDO pentru 15 tineri cu handicapuri lăsaţi să MOARĂ de FRIG ŞI FOAME

În contextul unei ierni reci şi unei crize economice, cei 80 de copii de la căminul Dzhurkovo au suferit din cauza lipsei hranei, medicamentelor şi bunurilor de primă necesitate în centrul fără medic şi inaccesibil din cauza zăpezii, potrivit CEDO.

Judecători de la Strasbourg au apreciat că autorităţile bulgare nu au adoptat măsurile necesare pentru a preveni decesele, deşi cunoşteau „riscurile reale şi iminente la adresa vieţilor persoanelor în cauză”. Directoarea centrului le-a alertat, fără rezultat, în mai multe rânduri asupra gravităţii situaţiei.

Curtea a reţinut încălcarea „dreptului la viaţă”, garantat de Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, şi lipsa unei „anchete oficiale eficiente” în urma acestor decese.

 Ea a condamnat Sofia la plata unor despăgubiri morale în valoare de 10.000 de euro fiecăruia dintre cei doi părinţi cărora le-a admis ca bine întemeiate plângerile în acest caz.

Această decizie poate fi supusă reexaminării de către instanţa supremă a CEDO, Marea Cameră, în termen de trei luni.

     

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Povestea lui Mihai, copilul scos dintre dărâmături după explozia din Rahova: „Plâng neîncetat de atunci”. Familia băiatului riscă să rămână pe drumuri
Capital.ro
Rămâi fără permisul de conducere! Regulă nouă pentru șoferii din UE. Interzis să conduci în toate statele membre
Playtech.ro
Cât costă un detector de gaze? Suma este mică pentru cât de mult ajută
Adevarul
Un bloc a luat foc după ce o locatară a încercat să ardă un gândac cu o brichetă și un spray. O mamă a murit în timp ce încerca să-și salveze copilul
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Decizie privind creșterea de taxe și impozite. Consilierul premierului Bolojan pune presiune pe ANAF
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi