Buşoi: Avem nevoie de măsuri urgente în privinţa tratării în spitale a românilor cu alte boli, nu doar COVID-19

Europarlamentarul PNL Cristian Buşoi trage un semnal asupra faptului că "mulți români nu mai apelează la medici de frica COVID-19". "Pacienții refuză să mai meargă în spitale, să își trateze alte afecțiuni, preferând să stea acasă, de teama infectării cu noul tip coronavirus", spune Cristian Buşoi, care avertizează că "avem nevoie de măsuri urgente în privința tratării românilor în spitalele care nu fac parte din planul de luptă anti-Covid 19". 
Romania TV
27 apr. 2020, 09:48
Buşoi: Avem nevoie de măsuri urgente în privinţa tratării în spitale a românilor cu alte boli, nu doar COVID-19

„Pacienții cu afecțiuni cardiovasculare și cei cu cancer, în mare pericol!

Statisticile din ultima perioadă arată că mulți români nu mai apelează la medici de frica COVID-19. Pacienții refuză să mai meargă în spitale, să își trateze alte afecțiuni, preferând să stea acasă, de teama infectării cu noul tip coronavirus. De asemenea, cei care vor să se trateze de multe ori nu au posibilitatea pentru că, potrivit noilor reguli dictate de starea de urgență, spitalele pot primi doar urgențele medicale. Pacienții cu afecțiuni oncologice, mai ales cei care erau în curs de diagnosticare sunt cel mai mult în pericol, odată cu impunerea acestor reguli.

Sunt afecțiuni care nu așteaptă ca pandemia să treacă. Sunt boli care evoluează rapid și pot reprezinta o amenințare chiar mai mare decât virusul pentru sănătatea și chiar viața bolnavilor. Orice modificare a stării de sănătate ar trebui considerată un semnal de alarmă. Desigur că pacienții au posibilitatea să apeleze la medicii specialiști sau medicii de familie cu ajutorul tehnologiei, prin e-mail sau telefon, și că uneori tratamentul poate fi recomandat de la distanță, mai ales în cazul pacienților cronici. Există însă și situații în care pacienții trebuie să ajungă la spital pentru că altfel sunt în pericol.

Este momentul unei evaluări juste a situației. Nu trebuie să ajungem să ne pară rău că nu am salvat viețile pe care le puteam salva. Nu trebuie să ajungem în situația Italiei, unde presa trage un puternic semnal de alarmă că mortalitatea prin atac de cord o va depăși pe cea asociată direct cu pandemia din cauză că pacienții nu au ajuns la timp la spital”, spune europarlamentarul PNL.

Cristian Buşoi susţine că „pacienții români trebuie să primească asistență medicală și să își urmeze tratamentele”. „Sistemul medical este obligat să acorde ajutor tuturor pacienților, indiferent de afecțiunea de care suferă.

Urgent este nevoie de o campanie publică de informare pentru ca românii, cu toții, să conștientizeze faptul că tratarea anumitor afecțiuni se poate face doar în instituțiile medicale și nu acasă. Urgent este nevoie de modificarea reglementarii privind tratarea în spitale cu precădere doar a urgențelor”, a mai scris Cristian Buşoi pe Facebook.

„Medicii salvează oameni! Ei trebuie să le fie alături tuturor pacienților, indiferent de afecțiunea de care suferă!”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul