Ca acum 200 de ani. Din cauza restricţiilor impuse de pandemie, un grup de diplomaţi a părăsit Coreea de Nord cu drezina VIDEO

Un grup de diplomați ruşi, împreună cu familiile lor, au părăsit într-un mod neobișnuit Coreea de Nord, pe un cărucior feroviar împins manual, aşa-numita drezină. Soluţia extremă a fost luatp din cauza măsurilor stricte anti-Covid luate de guvernul de la Phenian.
Daniel Spătaru
26 feb. 2021, 13:00
Ca acum 200 de ani. Din cauza restricţiilor impuse de pandemie, un grup de diplomaţi a părăsit Coreea de Nord cu drezina VIDEO

Cele opt persoane au călătorit 34 de ore cu trenul și autobuzul prin Coreea de Nord înainte de a se împinge drezina spre graniţa rusă pe o distanţă de aproximativ un km, peste podul de pe râul Tumen. Ele au fost așteptate dincolo de graniță de reprezentanți ai Ministerului de Externe și au fost preluate cu autobuzul.

De la începutul anului trecut, Coreea de Nord a interzis intrarea sau ieșirea din țară a trenurilor și, de asemenea, majoritatea zborurilor internaționale au fost oprite. „Deoarece granițele au fost închise pentru mai bine de un an și traficul de pasageri a fost oprit, a fost nevoie de o călătorie lungă și dificilă pentru a ajunge acasă”, a explicat pe Facebook Ministerul rus de Externe.

Citeşte şi „Numărul de morţi de COVID-19 în Coreea de Nord probabil că depăşeşte imaginaţia”. Phenian-ul ascunde datele, pentru a proteja China

„Mecanicul” principal al drezinei a fost al treilea secretar al ambasadei, Vladislav Sorokin, cel care a împins căruciorul peste podul feroviar, a mai transmis ministerul. Acest lucru s-a întâmplat după ce grupul, care o includea şi pe fiica lui, Varia, în vârstă de trei ani, a călătorit 32 de ore cu trenul și două ore cu autobuzul de la Phenian, pentru a ajunge la granița rusă, după cum transmite BBC.

Citeşte şi Soţia dictatorului nord-coreean, prima apariţie publică după un an de absenţă. Cele mai recente imagini cu cuplul prezidenţial FOTO

 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj