Câine de 2.500 de euro furat de hoţi din casa unor britanici, găsit pe Twitter

Mai mulţi hoţi au furat tot dintr-o casă, inclusiv un câine de doar 11 săptămâni în valoare de 2.500 de euro. Ulterior câinele a fost găsit, datorită unei campanii pe Twitter, la 50 de km distanţă de casă după ce doi utilizatori l-au văzut şi au anunţat poliţia.
Romania TV
05 dec. 2012, 11:40
Câine de 2.500 de euro furat de hoţi din casa unor britanici, găsit pe Twitter

În urma jafului hoţii au furat tot, de la aparate electro-casnice la bijuterii, şi chiar un pui de câine din rasa bulldog pe nume Charley, potrivit Daily Mail.

Cei trei membri ai familiei, inclusiv copilul de doar 6 ani, au fost devastaţi şi au făcut tot posibilul să găsească micuţul animal.

Astfel după ce afişele nu au avut niciun succes, ei au lansat o campanie pe Facebook şi pe Twitter care a ajuns să implice peste 3.000 de oameni. După 5 săptămâni, familia şi-a recuperat animalul de companie, iar găsitorii au primit 1.000 de euro drept recompensă. Campania online a uimit toată ţara, ajungând să implice mai multe vedete de televiziune din Anglia. 

Capul familiei, Paul Tolin, în vârstă de 37 de ani a declarat: „De zece ani, soţia mea m-a rugat să cumpărăm un câine, astfel că anul acesta i-am făcut unucadou de ziua ei. Am încercat să nu renunţăm căutarea câinelui, mai ales că avea şi un microcip instalat.”

Poliţiştii au găsit căţeluşul după ce două tinere ce văzuseră anunţul pe Twitter au raportat prezenţa lui lângă o şcoală din oraşul Birmingham.

Acesta era plimbat de o femeie pe trotuar. Poliţia a oprit femeia şi a confiscat câinele pentru mai multe cercetări. În urma unei vizite la veterinar şi a unei scanări a chip-ului, s-a confirmat faptul că era animalul furat luna trecută. Femeia asupra căreia a fost găsit patrupedul a declarat că l-a primit cadou neştiind că acesta era furat şi a fost acuzată. Poliţia continuă cercetările pentru a da de urma hoţilor.

Domnul Tolin a adăugat: „Suntem foarte fericiţi. Este cel mai bun cadou de Crăciun pe care puteam să îl primim. Am primit peste 800 de mesaje de sprijin şi vrem să le mulţumim tuturor celor implicaţi în căutări.”

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Pentru cine lucra Ion Iliescu. Ceaușescu a răbufnit în 1989 când a aflat că i-a luat locul: Tu nu m-ai lăsat să-l termin!
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend