CALENDAR EVALUARE NAŢIONALĂ 2020. Când vor susţine elevii clasei a VIII-a examenele de Evaluare Naţională

CALENDAR EVALUARE NAȚIONALĂ 2020. Elevii români nu se mai întorc în școli până la toamnă. Grădinițile, universitățile și scolile vor rămâne închise, urmând ca anul școlar să se încheie pe 12 iunie. Cu toate acestea, elevii în an terminal vor susține Bacalaureatul și Examenele Naționale.  
Romania TV
27 apr. 2020, 13:22
CALENDAR EVALUARE NAŢIONALĂ 2020. Când vor susţine elevii clasei a VIII-a examenele de Evaluare Naţională

CALENDAR EVALUARE NAȚIONALĂ 2020. „S-a decis astăzi ca, pentru majoritatea elevilor, în acest an şcolar, grădiniţele, şcolile şi universităţile să nu se mai redeschidă. Nu se vor întoarce elevul, studentul, fizic, la cursuri”, a declarat Klaus Iohannis într-o declaraţie susţinută la Palatul Cotroceni.

Citește și:Klaus Iohannis: Gradiniţele, şcolile şi universităţile nu se vor mai deschide în acest an şcolar. Cursurile se reiau în septembrie

CALENDAR EVALUAREA NAȚIONALĂ 2020. ”Aici sunt totuși câteva excepții, pe care vreau să le detaliez. Elevii din clasele terminale, a VIII-a, a XII-a, a XIII-a – unde este cazul, la profesională în anii terminali – vor putea, atenție, vor putea reveni la școală după 2 iunie, între 2-12 iunie, pentru a se pregăti pentru examenele naționale” , a adăugat Klaus Iohannis.

CALENDAR EVALUAREA NAȚIONALĂ 2020: 

  • 2 – 5 iunie 2020 – Înscrierea absolvenților clasei a VIII-a la Evaluarea Națională 2020
  • 5 iunie 2020 – Elevii de clasa a VIII-a termină școala
  • 15 iunie 2020 – Limba şi literatura română – examen scris
  • 17 iunie 2020 – Matematică – examen scris
  • 18 iunie 2020 – Limba şi literatura maternă – examen scris

Rezultatele vor fi afișate pe 22 iunie, iar elevii vor putea depune contestații, urmând ca rezultate finale să fie afișate pe 27 iunie.

  •  22 iunie 2020 – Afişarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 12:00), urmată de înregistrarea contestațiilor (între orele 14:00 – 20:00)
  • 27 iunie 2020 – Afișarea rezultatelor finale

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Marius Baciu, despre implicarea lui Gigi Becali la FCSB: „Am zis că nu vreau să fiu o marionetă! Şi eu fac schimbări în minutul 20”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi