CALENDAR EVALUARE NAŢIONALĂ 2020. Când vor susţine elevii clasei a VIII-a examenele

Evaluarea Națională 2020 pentru elevii de clasa a VIII-a începe în data de 2 iunie, odată cu înscrierea candidaților pentru examene, și se încheie pe 27 iunie, odată cu afișarea rezultatelor finale, după contestații, urmând ca ulterior să aibă loc repartizarea computerizată la licee.
Romania TV
11 mai 2020, 18:00
CALENDAR EVALUARE NAŢIONALĂ 2020. Când vor susţine elevii clasei a VIII-a examenele

Primul examen scris la Evaluarea Națională 2202 este proba la limba și literatura română, programată pentru data de 15 iunie, urmată, două zile mai târziu, la 17 iunie, de proba scrisă la matematică, conform calendarului afișat pe site-ul Ministerului Educației.

Citește și: Ministrul Educaţiei anunţă că nu vor fi corigenţi. Toate situaţiile în care se încheie mediile în 2020. DOCUMENT

Calendarul pentru Evaluarea Națională 2020

  • 2 – 5 iunie: Înscrierea elevilor
  • 5 iunie 2020: Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
  • 15 iunie: Limba și literatura română – probă scrisă
  • 17 iunie: Matematica – probă scrisă
  • 18 iunie: Limba și literatura maternă – probă scrisă
  • 22 iunie: Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 12:00)
  • 22 iunie – Depunerea contestațiilor (orele 14:00 – 20:00)
  • 23-26 iunie: Soluționarea contestațiilor
  • 27 iunie: Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor. 

Conform edupedu.ro, care a obținut un document de lucru de la Ministerul Educației, acest calendar ar urma să sufere mici modificări, în sensul că rezultatele din 22 iunie se vor publica până la ora 14:00 (în loc de 12:00), iar depunerea contestațiilor ar urma să aibă loc între orele 16:00-21:00.

Elevii de clasa a VIII-a au anul acesta o programă modificată pentru examene, din cauza situației generate de pandemie și suspendarea cursurilor. Ei vor avea probele cu noțiuni numai din materia de pe semestrul I.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce gest a făcut Gigi Becali pentru fata unei artiste care a iubit Rapidul. Patronul FCSB a ajutat-o 8 ani de zile pe fiica Andei Călugăreanu
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A părăsit-o pe FCSB pentru Dinamo și a avut o revelație când a ajuns la noua echipă: ”Nu m-am simțit așa bine de când fac fotbal!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj