Călin Popescu Tăriceanu: Mă alătur celor care au solicitat închiderea de urgenţă a site-ului Preşedinţiei

Liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu anunţă că se alătură celor care au solicitat închiderea de urgenţă a site-ului presidency.ro, considerând că ”acest site a publicat în mod repetat informaţii complet false sau care nu au legătură cu realitatea”, ceea ce intră sub incidenţa prevederilor din decretul privind instituirea stării de urgenţă.
Romania TV
02 mai 2020, 08:35
Călin Popescu Tăriceanu: Mă alătur celor care au solicitat închiderea de urgenţă a site-ului Preşedinţiei

Călin Popescu Tăriceanu se referă la declaraţia preşedintelui Klaus Iohannis privind redeschiderea şcolilor într-o provincie franceză, gest soldat cu numeroase îmbolnăviri de coronavirus, precum şi la acuzaţia lansată de preşedinte la adresa PSD şi a liderului partidului Marcel Ciolacu conform căreia adoptarea tacită a proiectului referitor la autonomia Ţinutului Secuiesc este rezultatul unei înţelegeri cu premierul ungar Viktor Orban.

„Mă alătur celor care au solicitat închiderea de urgenţă a site-ului presidency.ro în baza articolului 54 din Decretul Prezidenţial nr. 195/2020. Acest site a publicat în mod repetat informaţii complet false sau care nu au legătură cu realitatea”, scrie Tăriceanu pe Facebook.

 

Liderul ALDE invocă o declaraţie a preşedintelui din 27 aprilie legată de oportunitatea deschiderii şcolilor în România, în care acesta face „o serie de afirmaţii false şi neadevărate”, referitoare la faptul că în Franţa, într-o provincie, s-a deschis experimental şcoala şi experimentul nu a decurs foarte bine, pentru că după puţine zile, zeci de elevi au fost testaţi pozitiv şi mai mulţi dascăli au ajuns, în doar câteva zile, la terapie intensivă”

„În fapt, acest experiment nu s-a întâmplat în Franţa aşa cum se poate vedea din răspunsul responsabilei biroului de presă al Ministerului Educaţiei din Franţa, Agnès Longueville (sursa: https://www.libertatea.ro/…/ministerul-educatiei-franta-ioh…). În consecinţă, site-ul presidency.ro a contribuit la răspândirea panicii în rândul românilor care sunt părinţi sau bunici, precum şi în rândul elevilor şi profesorilor”, afirmă Călin Popescu Tăriceanu.

El mai declară că, în data de 29 aprilie 2020, „site-ul presidency.ro publică declaraţia aceluiaşi Klaus Werner Iohannis în care acesta acuză un partid politic din România că este într-o înţelegere secretă cu o putere străină pentru a vinde o parte a României (sursa: https://www.presidency.ro/…/declaratia-de-presa-sustinuta-d…)”.

„Această afirmaţie gravă nu este acoperită de nicio dovadă şi nu face decât să inducă panică în rândul populaţiei şi să incite la ură faţă de o minoritate etnică din România, precum şi la posibilitatea deschiderii unui grav conflict diplomatic. Până astăzi ANCOM a închis, la solicitarea ministrului de Interne, mai multe site-uri despre care s-a apreciat că răspândesc informaţii false sau / şi care nu corespund adevărului (https://comunitate.orange.ro/…/2317375-site-uri-inchise-anc…), site-uri care nu au nici vizibilitatea, nici importanţa site-ului presidency.ro”, conchide liderul ALDE.

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
S-a pus rație pe consum de apă până la 1 septembrie. Restricție în România. Nu mai curge apa la orice oră
Playtech.ro
Țara europeană cu cele mai sigure autostrăzi. Aici se înregistrează cele mai puține accidente rutiere
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Ghid complet pentru curățarea covoarelor: Metode, avantaje și sfaturi utile
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
Doliu în lumea influencerilor! O fostă concurentă a emisiunii ‘Bravo, ai stil!’ a murit răpusă de anorexie
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
UE obligă România. Schimbare pentru mii de români cu bani pe card. Noua lege se aplică din 28 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Iranul a atacat baza aeriană a americanilor din Qatar. Administrația Trump confirmă că a știut dinainte de atac
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Schimbări uriașe pentru pensionari cu noul Guvern! Ministrul Muncii a anunțat exact ce se întâmplă cu pensiile din România în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească