Călin Popescu Tăriceanu: USR, aripa tânără a Securităţii, ar putea avea în programul de guvernare şi limitarea libertăţii de exprimare

Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat duminică, la Timişoara, că USR reprezintă "aripa tânără a Securităţii", care în programul de guvernare ar putea veni şi cu lucruri care ar limita libertatea de exprimare.
Romania TV
14 apr. 2019, 14:13
Călin Popescu Tăriceanu: USR, aripa tânără a Securităţii, ar putea avea în programul de guvernare şi limitarea libertăţii de exprimare

El a făcut afirmaţia după ce a fost informat că o persoană care avea o pereche de cătuşe voia să-i ceară demisia din fruntea Senatului României şi a punctat că nu se teme de astfel de manifestări care demonstrează că în România este astăzi libertate de exprimare.

„Dar dacă mâine vor câştiga alegerile cei care reprezintă astăzi aripa tânără a Securităţii, şi mă refer la USR, să fie convinşi cei care sunt afară (pentru a protesta, n.r.) că vocea lor nu se va mai auzi. Pentru că cei care astăzi reprezintă USR – îi văd de pe acum care sunt temele lor preferate de campanie şi îmi dau seama ce va urma. Va fi rău şi tragic”, a afirmat Călin Popescu Tăriceanu.

Liderul ALDE a adăugat că USR vorbeşte despre o ţară care să nu mai aibă proprietate şi să nu se mai bazeze pe familie şi se poate presupune că „micii securişti” vor veni şi cu alte lucruri de acest gen, care ar putea însemna şi limitarea libertăţii de exprimare.

„Dacă astăzi, în loc de familie doresc să trăim în trib, dacă în loc de proprietate vor să trăim la colectiv, cum s-a întâmplat înainte de 1990, bineînţeles că aceste lucruri sunt asociate cu reprimarea libertăţii de exprimare. Aşa probabil că le-au spus bunicii lor care erau securişti de vază şi aşa au înţeles că trebuie să se întâmple. Aşa că lăsaţi-i (pe cei care vor să protesteze, n.r.) să se manifeste cum vor, aveţi grijă voi, ca adevăraţi liberali, ca România să fie în continuare o ţară democratică şi care aparţine lumii libere”, a mai spus Tăriceanu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat cum va arăta noua strategie de transferuri a FCSB: „Mă fac de râsul lumii? Gata! Bag 10 milioane de euro!”
Capital.ro
Consiliul Concurenței analizează scumpirile recente ale carburanților. Bogdan Chirițoiu: Așteptăm datele aferente ultimei săptămâni
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Amendă dacă vorbești pe speaker. Controale în autobuze
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România