Călugărul exorcist de mănăstirea Tanacu, Daniel Corogeanu, eliberat condiţionat

Fostul preot Daniel Petru Corogeanu, condamnat la şapte ani de închisoare pentru moartea unei măicuţe pe care a ţinut-o legată pe o cruce improvizată timp de trei zile, va fi eliberat condiţionat, miercuri, din Penitenciarul Vaslui, după ce a ispăşit două treimi din pedeapsă. El nu a făcut probleme în închisoare. Presa a relatat că Daniel Corogeanu a participat la toate acţiunile cultural-educative şi a jucat chiar fotbal.
Romania TV
29 nov. 2011, 16:21
Călugărul exorcist de mănăstirea Tanacu, Daniel Corogeanu, eliberat condiţionat

Noi am făcut propunerea de eliberare condiţionată a deţinutului Petru Corogeanu în urma evaluării făcute de către Comisia de eliberare condiţionată din cadrul Penitenciarului Vaslui. În cererea înaintată către Judecătorie am prezentat o evaluare a deţinutului Petru Corogeanu care a participat în mod activ la acţiunile din interiorul penitenciarului. Instanţa a analizat această propunere şi a dispus punerea în libertate condiţionată a lui Petru Corogeanu„, a declarat purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Vaslui, Petru Toma.

Penitenciarul Vaslui nu a primit încă hotărârea definitivă şi irevocabilă a Judecătoriei Vaslui, aceasta putând fi atacată până miercuri inclusiv de către procurorul de caz.

Fostul preot Petru Corogeanu a fost încarcerat la Penitenciarul Valsui în 30 ianuarie 2008, după ce a fost condamnat la şapte ani de închisoare de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru lipsire ilegală de libertate urmată de moartea victimei. Sentinţa a fost dată după mai mult de doi ani şi jumătate de procese în care Petru Corogeanu a fost judecat de mai multe instanţe din ţară.

În iunie 2005, fostul preot, împreună cu patru măicuţe, au supus a altă măicuţă de 23 de ani unui ritual de exorcizare, la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Tanacu, judeţul Vaslui. Măicuţa a murit după ce a fost ţinută trei zile fără apă şi mâncare, fiind imobilizată pe o cruce de lemn.

Trei din cele patru măicuţe au fost eliberate condiţionat la sfârşitul anului trecut, iar cea de-a patra a fost pusă în libertate la mijlocul acestui an.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Un sportiv de renume divorțează, după ce soția a lansat acuzații severe. Care sunt motivele invocate
Capital.ro
Taxa pe lux. Taxă pentru românii care au case sau mașini. Proprietarii trebuie să plătească mai mult în 2026
Playtech.ro
Prețul mielului de Paște. Diferențe mari între fermieri și magazine. Cât se scumpește până ajunge la raft
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj