Camioane din România, atacate cu pietre în Franţa

Cinci camioane înmatriculate în Europa de Est, inclusiv în România, au fost atacate cu pietre în Franţa, rezervoarele a patru dintre acestea fiind perforate, relatează Ouest France.
Romania TV
20 mai 2016, 12:26
Camioane din România, atacate cu pietre în Franţa

Cinci camioane înmatriculate în Europa de Est, inclusiv în România, atacate cu pietre în Franţa. Camioanele, înmatriculate în Polonia, România şi Lituania, au fost atacate în noaptea de miercuri spre joi în timp ce erau parcate în diferite locuri din comuna Loudéac, situată în vestul Franţei. Niciunul dintre şoferi nu a fost rănit.

Camionul înmatriculat în România se afla în parcarea magazinului Lidl, iar în urma impactului cu pietre i s-a perforat rezervorul de carburant şi i s-a deteriorat parbrizul.

„Dormean când am auzit un zgomot”, a spus şoferul român. „Nu pot să conduc aşa”, a adăugat el, facând referire la starea în care se află camionul pe care îl conducea.

„Nu sunt singurul care a păţit asta. Un alt camion a fost atacat”, a mai spus românul. Atacatorii nu au cerut şi nu au luat nimic.

Alte patru camioane au fost supuse aceluiaşi tratament. „M-am speriat când am văzut zburând spre parbriz o piatră foarte mare”, a spus şoferul lituanian. Lângă camioane au fost găsite pietre care cântăreau peste un kilogram.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă, de fapt, soția lui Zeljko Kopic. Profesia ei îi va surprinde pe mulți
Capital.ro
Elena Udrea o desființează pe Kovesi: Traian Băsescu te-a numit pe criterii nu de competența. DNA a făcut abuzuri!
Playtech.ro
Destinaţii de vară ieftine şi aproape de România. Plajele pe care nu ai voie să le ratezi în 2026
Adevarul
Crin Antonescu, despre mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Europei. „Vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Gestul intimidant pe care Valentin Ceaușescu îl făcea la meciurile Stelei: ”Arbitrii aveau probleme când vedeau asta” / ”El era șeful”
MediaFlux
Îl mai ții minte pe Mitică din „Vacanța Mare”? Cum arată și cu ce se ocupă în 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi