CAMPIONATELE EUROPENE DE GIMNASTICĂ. Româncele câştigă MEDALII pe bandă rulantă

Junioarele au adus României încă trei medalii de la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Sofia, după ce sâmbătă echipa de senioare a câştigat titlul european pe echipe.

18 mai 2014, 09:28

Echipa de junioare a adus României încă trei medalii duminică, cu ocazia finalelor pe aparate din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia.

Andreea Iridon a câştigat medalia de argint în finala de la sol, cu 13,966 puncte, la egalitate cu Amy Tinkler, din Marea Britanie, în timp ce Laura Jurcă s-a clasat pe locul 5, cu 13,633 p. Cather Lions din Marea Britanie a devenit campioana europeană la sol, cu 14,033 p.

Andreea Iridon a câştigat medalia de argint şi în finala de la bârnă, cu un rezultat de 14,433 puncte. Aurul i-a revenit Angelinei Melnikova din Federaţia Rusă (14,575 p), iar bronzul germancei Tabea Alt, cu 14,200 puncte.

Laura Jurcă a câştigat medalia de argint în finala de la sărituri. Cu un total de 14,383 puncte, Jurcă a fost întrecută doar de Elisa Downie (14,633 p) din Marea Britanie, iar bronzul a fost luat de Amy Tinkler, tot din Marea Britanie (14,349 p). Jurcă a câştigat vineri şi argintul la individual compus, iar lotul de junioare a luat bronzul în concursul pe echipe.

La ora 14.00 vor începe şi finalele la senioare.