CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Japonia – Grecia 0-0

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 201: În celălalt meci al grupei, Columbia a învins Cote d'Ivoire cu 2-1 (la Brasilia). Ultimele partide din Grupa C se vor juca pe 24 iunie, Japonia - Columbia, la Cuiaba, şi Grecia - Cote d'Ivoire, la Fortaleza (ambele de la ora 23,00, ora României).

20 iun. 2014, 04:21

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Echipele Japoniei şi Greciei au terminat la egalitate, 0-0, joi, într-un meci disputat pe ”Arena das Dunas” din Natal, în Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Cele două echipe au oferit o imagine a neputinţei, nereuşind să marcheze într-un meci în care, totuşi, ocaziile de gol nu au lipsit. Niponii au exasperat cu pasele lor nesfârşite, în timp ce grecii s-au apărat cu o îndârjire demnă de o cauză mai bună.

Niponii au preferat o posesie prelungită din start, în timp ce grecii şi-au făcut simţite intenţiile pe contre încă din minutul 4, când Mitroglou a fost blocat de Konno în careu. Kone (11) a finalizat un contraatac tăios cu un şut, dar Kawashima a reţinut în doi timpi.

Japonii a pasat mult în încercarea de a găsi culoare de pătrundere spre poarta lui Karnezis, iar o primă şansă s-a ivit în minutul 19, când Osako a finalizat cu şut o combinaţie, dar portarul elen a fost la post şi a reţinut. Acelaşi Osako s-a remarcat cu un şut cu efect, aproape de colţul lung (19). Cea mai bună ocazie a asiaticilor s-a consumat în minutul 29, când Honda a executat foarte bine o lovitură liberă de la 24 metri, însă Karnezis a respins mingea.

Grecia, viitoarea adversară a României în preliminariile EURO 2016, a suferit două lovituri în prima repriză, accidentarea vârfului Mitroglu, cel care a marcat trei goluri României în barajul din toamna trecută, şi eliminarea căpitanului Katsouranis, pentru al doilea cartonaş galben.

În ciuda acestor probleme, Grecia a avut o mare ocazie de a deschide scorul, însă şutul puternic al lui Torosidis, de la circa 20 de metri, a fost respins cu dificultate de Kawashima.

Repriza secundă s-a desfăşurat după acelaşi tipic, cu niponii plimbând mingea până la exasperare, în speranţa unui culoar favorabil care rar s-a ivit.

Grecia a avut prima ocazie de gol clară a părţii a doua, prin Gekas, a cărui lovitură de cap a fost respinsă de Kawashima (60). Okubo a ratat o mare şansă în minutul 68, dar a trimis din doar câţiva metri pe lângă poartă. Uchida (71) a tras pe lângă poartă din 7 metri, după o respingere greşită a apărătorilor greci. Okubo şi-a încercat norocul şi de la 30 de metri, dar Karnezis a fost la post (78), iar apoi Yoshida nu a putut direcţiona spre poartă centrarea puternică a lui Nagatomo (85). Kawashima a salvat situaţia la şutul lui Holebas (88), la una din rarele ieşiri ale grecilor pe contraatac, după care Karnezis s-a remarcat la lovitura liberă a lui Endo (90).

Cu această remiză, cele două echipe păstrează şanse de a merge mai departe, dar jocul prestat în primele lor două partide nu conferă prea multe motive de optimism.

În celălalt meci al grupei, Columbia a învins Cote d’Ivoire cu 2-1 (la Brasilia). Ultimele partide din Grupa C se vor juca pe 24 iunie, Japonia – Columbia, la Cuiaba, şi Grecia – Cote d’Ivoire, la Fortaleza (ambele de la ora 23,00, ora României).

Japonia – Grecia 0-0

Natal, ”Arena das Dunas”: 39.485 spectatori

Cupa Mondială 2014 – Grupa C

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Au evoluat echipele:

Japonia: 1. Eiji Kawashima – 2. Atsuto Uchida, 22. Maya Yoshida, 15. Yasuyuki Konno, 5. Yuto Nagatomo – 17. Makoto Hasebe (căpitan; 7. Yasuhito Endo, 46), 16. Hotaru Yamaguchi – 9. Shinji Okazaki, 4. Keisuke Honda, 13. Yoshito Okubo – 18. Yuya Osako (10. Shinji Kagawa, 57). Selecţioner: Alberto Zaccheroni.

Rezerve neutilizate: 12. Shusaku Nishikawa, 23. Shuichi Gonda – 3. Gotoku Sakai, 6. Masato Morishige, 8. Hiroshi Kiyotake, 11. Yoichiro Kakitani, 14. Toshihiro Aoyama, 19. Masahiko Inoha, 20. Manabu Saito, 21. Hiroki Sakai.

Grecia: 1. Orestis Karnezis – 15. Vassilis Torosidis, 4. Kostas Manolas, 19. Sokratis Papasthathopoulos, 20. Jose Holebas – 21. Kostas Katsouranis (căpitan) – 18. Ioannis Fetfatzidis (10. Georgios Karagounis, 41), 2. Ioannis Maniatis, 8. Panagiotis Kone (14. Dimitrios Salpingidis, 81), 7. Georgios Samaras – 9. Kostas Mitroglou (17. Theofanis Gekas, 35). Selecţioner: Fernando Santos.

Rezerve neutilizate: 12. Panaglotis Glykos, 13.Stefanos Kapino – 3. Georgios Tzavellas, 5. Vangelis Moras, 6. Alexandros Tziolis, 11. Loukas Vyntra, 16. Lazaros Christodoulopoulos, 22. Andreas Samaris, 23. Panagiotis Tachtsidis.

Arbitru: Joel Aguilar; arbitri asistenţi: William Torres, Juan Zumba (toţi din El Salvador); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti)

Cartonaşe galbene: Hasebe (12), Katsouranis (27, 38), Samaras (55), Torosidis (88).

Cartonaş roşu: Katsouranis (38).

Clasamentul Grupei C la Cupa Mondială de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie):

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Columbia 2 2 0 0 5-1 6
2 Cote d’Ivoire 2 1 0 1 3-3 3
3 Japonia 2 0 1 1 1-2 1
4 Grecia 2 0 1 1 0-3 1

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte.