Campionul din Formula 1 se va decide în ultima etapă. Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Mexicului

Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, desfășurat duminică pe circuitul "Autodromo Hermanos Rodriguez" din capitala Ciudad de Mexico.

31 oct. 2016, 06:27

Lewis Hamilton l-a devansat cu 8,354 secunde pe coechipierul său de la Mercedes, germanul Nico Rosberg, liderul clasamentul general al piloților, cu care se află în luptă directă pentru titlul de campion mondial în acest sezon, diferența dintre cei doi reducându-se acum la 19 puncte.

Clasat inițial pe poziția a treia, olandezul Max Verstappen a fost penalizat cu cinci secunde de oficialii cursei, fiind astfel nevoit să-i cedeze locul pe podium germanului Sebastian Vettel (Ferari), cu care a avut un duel foarte strâns în ultimele tururi.

Lewis Hamilton, care a luat startul din pole position în Grand Prix-ul mexican, a obținut cu această ocazie a 8-a victorie din acest sezon și a 51-a din cariera sa, egalându-l astfel pe fostul mare pilot francez Alain Prost.

Ultima cursă a sezonului, la final căreia va fi cunoscut noul campion mondial, este Marele Premiu al Braziliei, care va avea loc în data de 13 noiembrie, pe circuitul Interlagos.

Clasamentul Marelui Premiu de Formula 1 al Mexicului (71 de tururi, 305,354 km):

1. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) 1h40:31,402 (medie: 182,259 km/h)