Candidatul favorit la funcţia de prim-ministru al Cehiei a fost acuzat de fraudă

Principalul candidat la funcția de prim-ministru în Cehia la alegerile din această lună, Andrej Babis, lider al mișcării ANO, a anunțat luni că a fost pus oficial sub acuzare într-un caz de fraudă din urmă cu zece ani care a implicat o subvenție de 2 milioane de euro din partea Uniunii Europene, relatează Reuters.
Filip Stan
09 oct. 2017, 15:59
Candidatul favorit la funcţia de prim-ministru al Cehiei a fost acuzat de fraudă

Babis a negat în mod repetat orice neregulă, spunând că ancheta este un complot al adversarilor, care ar dori să îl împiedice să ajungă la putere și să taie legăturile de corupție dintre actualii politicieni și mediul de afaceri.

„Am primit o decizie privind punerea sub acuzare în acest pseudo-caz. Am atacat imediat în apel această decizie”, a precizat Babis într-un mesaj transmis prin intermediul purtătoarei sale de cuvânt.

Inculparea sa era de așteptat după ce poliția a cerut parlamentului în august ridicarea imunității parlamentare pentru Andrej Babis, care este totodată un afacerist miliardar, și Jaroslav Faltynek, vicepreședinte al ANO.

Parlamentul a votat în favoarea punerii lor sub acuzare la 6 septembrie.

Purtătoarea de cuvânt a ANO a spus că și Faltynek, fost director în cadrul companiilor deținute de Babis, a fost inculpat pentru fraudă. Și el neagă orice neregulă.

Aproape sigur Babis ar urma să obțină un nou mandat de parlamentar la alegerile de la 20-21octombrie, ceea ce i-ar reînnoi imunitatea. Parlamentul va trebui apoi să voteze din nou pentru ridicarea acesteia pentru a permite ca ancheta să meargă mai departe.

Este de așteptat ca ANO să obțină cele mai multe voturi la scrutin, dar nu și o majoritate în parlament. Mai multe potențiale partide de coaliție au anunțat că nu se vor alătura unui guvern condus de Babis, din cauza investigației împotriva acestuia.

Cazul implică o acuzație conform căreia Babis a ascuns în urmă cu zece ani faptul că el era proprietarul fermei și centrului de conferințe ‘Capi hnizdo’ (‘Cuibul berzei’), pentru ca această afacere să se califice pentru o subvenție din partea Uniunii Europene care era destinată de fapt micilor întreprinderi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Pariul lui Pancu la Rapid. Vrea să relanseze cariera unui fost internațional care fusese trecut pe „lista neagră”
Capital.ro
Decizie importantă pentru asociațiile de proprietari. Instanța a dat verdictul. Cine nu respectă prevederile legale este sancționat
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți