Cântăreţul Marilyn Manson neagă acuzaţiile de hărţuire şi viol. A fost abandonat de casa sa de discuri

Cântăreţul Marilyn Manson neagă acuzaţiile de hărţuire şi viol aduse de mai multe femei, printre care actriţa americană Evan Rachel Wood. Artistul a declarat că a avut numai relaţii consensuale, relatează marţi AFP.
Alina Costache
02 feb. 2021, 15:53
Cântăreţul Marilyn Manson neagă acuzaţiile de hărţuire şi viol. A fost abandonat de casa sa de discuri
Cântăreţul Marilyn Manson neagă acuzaţiile de hărţuire şi viol

Cântăreţul Marilyn Manson neagă acuzaţiile de hărţuire şi viol. „Relaţiile mele intime au fost întotdeauna pe deplin consimţite, cu partenere care şi-au dat acordul”, a scris muzicianul american pe contul său de Instagram, luni seara. „Indiferent cum şi de ce alţii aleg astăzi să denatureze trecutul, acesta este adevărul„, a adăugat el.

Pe numele său real Brian Warner, Marilyn Manson era suspectat de câţiva ani că ar fi fost agresorul denunţat în 2018 de Evan Rachel Wood în timpul unei audieri în Congresul SUA pe tema agresiunilor sexuale. La acea vreme, actriţa nu i-a dezvăluit identitatea.

Citeşte şi: Scandal la Hollywood. Actriţa Evan Rachel Wood îl acuză pe Marilyn Manson de abuzuri: A început de când eram adolescentă. Au fost nişte ani oribili!

Cântăreţul Marilyn Manson neagă acuzaţiile de hărţuire şi viol

Într-un mesaj postat luni, Evan Rachel Wood a dezvăluit că agresorul este chiar Marilyn Manson. În Congres, ea a susţinut că a fost violată de mai multe ori.

Evan Rachel Wood, în vârstă de 33 de ani, vedeta din serialul de succes HBO ”Westworld”, a susţinut luni că Marilyn Manson a „manipulat-o psihologic” când nu împlinise încă 20 de ani. Ea a spus apoi că a fost supusă „unor abuzuri oribile ani de zile”.

Actriţa s-a aflat într-o relaţie cu Marilyn Manson timp de mai mulţi ani, înainte de a se logodi cu acesta în 2010, însă a rupt logodna câteva luni mai târziu.

După mesajul publicat de Wood, cel puţin alte patru femei au adus acuzaţii împotriva lui Manson, precum agresiuni sexuale, abuzuri psihologice şi diferite forme de violenţă, constrângere şi intimidare. Una dintre ele, care a început o relaţie cu artistul în 2015, a vorbit despre mai multe violuri.

Marilyn Manson a fost abandonat luni de casa sa de discuri, Loma Vista Recordings, după dezvăluirile făcute de Evan Rachel Wood, relatează Reuters.

Loma Vista Recordings a anunţat într-un comunicat că în lumina „acuzaţiilor tulburătoare” formulate de Wood şi de alte femei, „compania va înceta să promoveze albumul lui actual”.

„Ca urmare a acestor evenimente, am decis să nu mai colaborăm cu Marilyn Manson la viitoare proiecte„, se menţionează în comunicatul casei de discuri.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
El este atacantul transferat de Dinamo! A sosit în cantonamentul din Polonia
Capital.ro
Viitorul premier al României. Călin Georgescu sau George Simion? Anunțul liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Să ajungă la vârf
Playtech.ro
Când devine periculoasă expunerea la soare. La ce ore este recomandat să stai la plajă vara și ce indică indicele UV
Adevarul
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Compania explică de ce elimină rutele
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Pensii iulie 2026. Când intră banii. Se aplică o mare schimbare pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?