Care e mașina cel mai bine vândută în 2023. A ajuns pe locul 1, după ce anul trecut se afla pe 31

Mașina din Europa cel mai bine vândută e una electrică. Conform datelor prelucrate de firma de consultanţă Jato Dynamics privind primul trimestru al anului 2023 și înregistrate în cele 27 de state membre ale Uniunii, Tesla Model Y ocupă locul întâi, e cea mai vândută mașină alimentată cu baterii de pe Vechiul Continent cu 71.683 de unităţi.
Alina Costache
30 apr. 2023, 19:15
Care e mașina cel mai bine vândută în 2023. A ajuns pe locul 1, după ce anul trecut se afla pe 31

Tesla Model Y, care face parte din brandul lui Elon Musk, înregistrează, astfel, o creștere de 173% faţă de primul trimestru din 2022. Vorbim de un succes incredibil dacă comparăm cu primul trimestru al anului 2022, când Tesla Model Y era pe locul 31, în clasamentul celor mai bine vândute mașini din Europa.

Pe locul doi se află Dacia Sanderp, iar imediat după crossover-ul Volkswagen T-Roc, respectiv, cu 60.202 de maşini, +27% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2022, şi 54.960 de unităţi, + 50% din nou comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.

Citește și FOTO: Cum arată noul model Dacia Duster 3, cu propulsie electrică. Mașina e construită în România

Peugeot 28 e pe locul patru, care precede Opel Corsa, Toyota Yaris Cross şi Fiat 500. Pe locul opt, din nou, o Dacia, Suv-ul Duster, pe 9 rulează Renault Clio, iar ierarhia o încheie Volkswagen Golf.

Citește și Modelul Dacia care a fost interzis în România! Mașina concepută de Nicolae Ceaușescu a fost un eșec total

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă un șnițel de pui cu cartofi prăjiți la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Prețul e foarte bun pentru mulți români
Capital.ro
Plăcuțele de înmatriculare care expiră. Proprietarii trebuie să le înlocuiască până în martie 2026
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră despre taxe și impozite în 2026. Promisiunea premierului Bolojan pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil