Carmen Brumă a dezvăluit o altă rețetă sănătoasă. Chiflă proteică delicioasă, care ajută și la slăbit! Cum se prepară

Carmen Brumă este una dintre cele mai cunoscute antrenoare de fitness din România. De cele mai multe ori, aceasta împărtășește rețele sale delicioase, dar și sănătoase, cu fanii și urmăritorii săi.
Filip Stan
13 feb. 2024, 17:16
Carmen Brumă a dezvăluit o altă rețetă sănătoasă. Chiflă proteică delicioasă, care ajută și la slăbit! Cum se prepară

Carmen Brumă este una dintre cele mai cunoscute antrenoare de fitness de la noi din țară. De cele mai multe ori, aceasta împărtășește rețele sale delicioase, dar și sănătoase, cu fanii și urmăritorii săi.

Citește și Carmen Brumă, totul despre premenopauză și menopauză: „Este o perioadă pe care femeile din România o privesc ca pe o rușine”

Pe lângă faptul că rețele pe care aceasta le prezintă internauților arată delicios, ajută și la slăbit!

Într-un videoclip postat pe rețelele sociale, Carmen Brumă a împărtășit cu urmăritorii săi o nouă rețetă culinară de chiflă proteică.

Pentru rețeta de chiflă proteică, așa cum consumă Carmen Brumă, vei avea nevoie de următoarele ingrediente:

  • 8 albușuri de ou
  • Sare (după gust)
  • Ierburi aromate (după gust)
  • Praf de copt
  • 2-3 linguri mix de tărâțe
  • 2-3 linguri de psyllium
  • 2-3 linguri de semințe de in
  • Semințe de floarea-soarelui (pentru decor)
  • Semințe de susan (pentru decor)

Cantitățile de mai sus sunt pentru două chifle.

Modul de preparare

Pentru a pregăti chifla proteică trebuie mai întâi să bați 8 albușuri de ou până obții o spumă consistentă, apoi adaugă sare și ierburi aromate după gust.

După aceea, amestecă praful de copt, tărâțele de ovăz, psylliumul și semințele de in în compoziție și transferă totul într-o tavă de copt, apoi presară semințe de floarea-soarelui și susan.

Coace la aproximativ 180 de grade Celsius timp de 30 de minute, până devine auriu-maronie.

„Vă arăt rețeta mea de chiflă proteică pe care o puteți integra în orice program de slăbit, dar și în unul de menținere. Pentru această chiflă am folosit 8 albușuri pe care le-am bătut spumă, apoi am adăugat niște sare și ierburi aromate după gust, praf de copt și două-trei linguri de tărâțe de ovăz, psyllium și semințe de in.

Citește și Cum arată apartamentul unde stau Carmen Brumă și Mircea Badea. Prezentatorul TV a luat o decizie radicală: „Nu mai stau în chirie. M-am hotărât să mă așez la casa ei”

Am pus totul într-o tavă de copt. Am decorat cu semințe de floarea soarelui și susan, apoi am băgat totul la cuptor pentru 30 de minute la aproximativ 180 de grade”, a spus Carmen Brumă pe rețelele sociale.

 

Vezi această postare pe Instagram

 

O postare distribuită de Carmen Bruma (@carmenbrumaofficial)

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
De necrezut! Faza de coșmar care a scos-o pe Universitatea Craiova din Conference League! Arbitrul a dictat penalty în ultimul minut. Video
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Obligație pentru mii de șoferi pe timpul iernii. Legislația impune folosirea lanțurilor antiderapante
Playtech.ro
Dacă numele tău de familie este pe această listă, eşti român 100%. Care este cel mai des întâlnit
Adevarul
România va plăti datoria istorică de 6,8 milioane de dolari pentru importul de bumbac fibră către SUA
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Schimbări în 2026 pentru românii care stau la bloc. Guvernul a luat decizia care îi va încurca pe proprietari
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
A MURIT: Călin Georgescu e în doliu!. S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!