Carmen Dan: Ordonanţa prin care se stabilesc termene în care preşedintele trebuie să numească miniştrii a fost redactată de PSD

Ministrul de Interne, Carmen Dan a declarat, marţi seară, că Ordonanţa de Urgenţă prin care se stabilesc termene în care preşedintele trebuie să numească miniştrii a fost redactată de către juriştii PSD, însă nu a putut preciza când va fi adoptat documentul. De asemenea, Dan a afirmat că plângerea penală pentru înaltă trădare împotriva lui Klaus Iohannis este un subiect de discuţie în PSD, cele două documente fiind un răspuns la ideea ”că poţi să pui un partid atât de mare la zid oricând doreşti şi nu ţi se întâmplă nimic”.
Romania TV
05 feb. 2019, 17:05
Carmen Dan: Ordonanţa prin care se stabilesc termene în care preşedintele trebuie să numească miniştrii a fost redactată de PSD

Carmen Dan a fost întrebată, marţi seară, la Antena 3, despre OUG privind stabilirea unor termene în care preşedintele trebuie să numească miniştrii, dar şi desprea plângerea penală pentru înaltă trădare pe care PSD ar vrea să o depună împotriva preşedintelui Klaus Iohannis şi a spus că este vorba despre decizie politică.

”Trebuie să luăm în calcul că, în primul rând, este nevoie de o decizie politică şi eu ştiu că acest partid are suficienţi jurişti care se gândească aceste acţiuni, pentru că eu vreau să înceteze odată această atitudine prin care preşedintele face sau nu face şi toţi ceilalţi reacţionează. Eu vreau să se înţeleagă PSD nu este un partid de sertăraş, are forţa şi puterea şi determinarea de a răspunde de fiecare dată cu instrumente legale oricăror atacuri. Asta sunt convinsă că se va întâmpla şi pe viitor”, a declarat Carmen Dan, conform News.ro.

Aceasta a precizat că nu ştie data la care vor fi depuse cele două documente, dar sunt teme de discuţie în interiorul PSD.

”Da sunt teme, sunt discuţii avute ca răspuns la toate aceste atacuri ca răspuns până la urmă la ideea că poţi să pui un partid atât de mare la zid oricând doreşti şi nu ţi se întâmplă nimic”, a mai spus Carmen Dan.

Olguţa Vasilescu, propusă de PSD în funcţia de ministru al Dezvoltării, a declarat duminică seara, la Antena 3, că ar putea fi adoptată ordonanţă de urgenţă care să-i dea termen preşedintelui pentru numirea miniştrilor propuşi de către premier.

Ea a spus că, având în vedere refuzul lui Klaus Iohannis de a accepta propunerile de miniştri făcute de Viorica Dăncilă, ar putea fi adoptată ordonanţă de urgenţă care să stabilească termenul în care preşedintele e obligat să ia decizia privind numirea miniştrilor.

”Va fi ordonanţă de urgenţă că dumnealui trebuie să respecte un termen. Dacă nu acceptă acel termen, vom merge la Curtea Constituţională”, a explicat Olguţa Vasilescu.

Liderul PSD le-a cerut, în 16 decembrie 2018, social-democraţilor Mircea Drăghici şi Florin Iordache, ca, după Anul Nou, să depună plângere pentru înaltă trădare împotriva preşedintelui Klaus Iohannis care a susţinut că nu suntem pregătiţi pentru a prelua preşedinţia Consiliului Uniunii Europene.

În 30 decembrie, premierul Viorica Dăncilă a declarat că nu ştie dacă ar semna o cerere de acuzare a preşedintelui de înaltă trădare, amintind că a trecut printr-o astfel de experienţă, şi a apreciat că este necesară o analiză.

În 1 ianuarie, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat că nu s-a apelat la el pentru această plângere şi a precizat că nu l-ar deranja dacă nu s-ar apela.

La rândul său, preşedintele Klaus Iohannis a declarat, că ideea depunerii unei plângeri penale pe numele său pentru înaltă trădare este „un demers politicianist”, sortit eşecului din capul locului.

El a spus că depunerea unei astfel de plângeri este o procedură foarte complicată, „care în primul rând nu are niciun suport”.

„Este o fantezie a PSD-iştilor”, a adăugat şeful statului.

 

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
ANAF vrea să-i ia 7 milioane de lei lui Gigi Becali! Cum s-a ajuns la această sumă uriașă, care ar fi datorată de FCSB la bugetul de stat. Exclusiv
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu din perioada comunistă. Însuși Ceaușescu a știut ce se întâmplă: Tovarăș bun, însă are riscuri
Playtech.ro
Singurele mașini care pot depăși viteza maximă legală pe străzile din România. Situațiile excepționale din Codul Rutier
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Mesajul din telefonul Ștefaniei Szabo schimbă tot! Ce i-ar fi cerut doctorița unui coleg, chiar înainte de a-și pierde viața
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Când va fi gata legea celor mai mari importante pensii din România. Tanczos Barna: „Trebuie să ne mișcăm repede”
stirilekanald.ro
"N-a făcut nici infarct, nici AVC, plămânii ei...." De ce a murit, de fapt, Ștefania Szabo! Legiștii au făcut descoperirea
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai