Cât a ajuns venitul mediu lunar obținut de un operator telecom de la un utilizator. Vodafone, Telekom, Digi și Orange, în cursă strânsă

Telefoanele mobile și cartelele telefonice au devenit o necesitate pentru fiecare dintre noi. Românii și-au ales sectoarele de care vor să aparțină, adică Orange, Vodafone, Telekom sau Digi în 2023. Iată cât a ajuns venitul mediu lunar obținut de un operator telecom de la un utilizator.
Filip Stan
20 mai 2024, 17:42
Cât a ajuns venitul mediu lunar obținut de un operator telecom de la un utilizator. Vodafone, Telekom, Digi și Orange, în cursă strânsă

Veniturile din sectorul telecom românesc s-au menținut la 16,9 miliarde de lei în anul 2023, adică 3,42 miliarde euro.

Citește și Fără telefoane mobile la şcoală. Guvernul impune interdicţia după un raport UNESCO

Venitul mediu lunar obţinut de un operator de la un utilizator a fost de 73,9 de lei, din care în medie cea mai mare parte a mers către serviciile de net fix şi mobil (27,6 de lei).

De asemenea, a doua cea mai mare parte din venitul mediu lunar obţinut de un operator de la un utilizator este reprezentat de serviciile de telefonie mobilă (21,7 lei), urmate de serviciile de retransmisie TV (10,9 lei) și telefonia fixă (6,7 lei).

Venitul lunar pe gospodărie, obținut din furnizarea de rețele și/sau servicii de comunicații electronice a fost anul trecut de 188,3 lei, asemănător celui din anul 2022 (188,4 lei) și ușor scăzut față de 2021 (190,4 lei).

Vodafone și RCS&RDS și-au crescut cotele

Astfel, din suma de 3,4 miliarde euro, internetul fix şi mobil a generat 37% din totalul veniturilor, telefonia mobilă 29%, retransmisia programelor TV 15%, telefonia fixă 9%, iar celelalte tipuri de reţele/servicii 10%, conform datelor comunicate de Autoritatea Naţională de Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), pe baza informaţiilor agregate de la operatori, conform Economica.ro.

În funcţie de veniturile obţinute din furnizarea de reţele şi servicii de comunicaţii electronice, principalii furnizorii au obținut următoarele cote de piață: grupul Orange (39,1%), RCS&RDS – Digi (25,7%) şi Vodafone (24,2%) și Telekom (5,4%).

Dintre acestea, doar RCS&RDS și Vodafone și-au crescut în ultimii ani cotele, așa cum rezultă din graficul pe care îl poți vedea mai jos.

Te-ar putea interesa și De ce este bine să închidem telefoanele pe timpul nopții. Specialiștii dezvăluie toate trucurile

Ponderea în PIB a veniturilor din sectorul telecom a scăzut din 2021 încoace, de la 1,44%, la 1,21% în 2022 și la 1,06% anul trecut. Deci, în 2021 veniturile din sectorul telecom au fost de 3,47 miliarde de euro, iar în 2022 s-au micșorat cu 1%, la 3,43 miliarde de euro.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu