Cât costă înghețata în supermarketurile din România. Discuții aprinse pe rețelele sociale: ”Aceeași cutie costă 30 de lei în UK”

Înghețata este desertul preferat de mulți români în sezonul cald. Sortimentele sunt variate, putând satisface gusturile diferite ale populației. La fel sunt și prețurile.
Alina Costache
25 mai 2024, 16:34
Cât costă înghețata în supermarketurile din România. Discuții aprinse pe rețelele sociale: ”Aceeași cutie costă 30 de lei în UK”

Prețul unei cutii de înghețată a stârnit o discuție aprinsă pe Reddit printre românii din țară, dar și cei stabiliți în străinătate, după ce un român din Anglia a sesizat că aceeași cutie de înghețată este cu 50 de lei mai ieftină în țara în care s-a stabilit. Aceeași cutie de înghețată are prețuri diferite în cinci țări din Europa.  În România costă 70 de lei, în Anglia 5 lire, în Germania 3.50 – 4 euro,  4 euro în Franța și 6.5 euro în Austria.

”Din seria ”chestii scumpe”. A încercat cineva asta?”, a întrebat românul pe Reddit, referindu-se la două sortimente de înghețată pe băț la prețul de 70 de lei, 188 de grame fiecare, potrivit stiridiaspora.ro.

Citește și: Înghețată de casă cu căpșuni și banane. Cea mai simplă rețetă pentru a te răcori în zilele de vară

Românii din diaspora au fost printre cei mai vocali, comparând prețurile observate în România cu cele din țările de reședință și exprimându-și surprinderea față de discrepanțele evidente.

”Tocmai ce mi-am amintit că acum 15-20 ani o vafă era 50 de bani. Și-mi mai luam și două pentru că îmi permiteam.”, spune un internaut.

”Aceeași cutie în UK costa £5.20. Trebuie sa fie speciala rău asta din poza de costă £12.”, exclamă un român stabilit în Marea Britanie.

”Unde ești în UK? Eu am găsit la 4 £”, îi dă replică un conațional românului stabilit în Marea Britanie.

Citește și: Orașul din Italia unde pizza și înghețata vor fi interzise după o anumită oră! Cum vor fi turiștii afectați de noua lege

”În Londra, dar m-am uitat pe net la Tesco că îmi părea dubios de mare prețul din poza. Deci e de 3 ori mai scump in România. Lol!”, îi răspunde românul din străinătate.

”Exact la asta mă gândeam și eu. Cum să coste aproape 14 euro, când în Germania costa undeva pe la 3.5-4 euro?”, se întreabă cineva.

”Ce prețuri…  Tocmai am luat înghețată în Franța cu vreo 3 euro, 6 bucăți 492g..”, spune un român stabilit în Franța.

”Poftim? Eu stau în Austria și astea costa maxim 6.5€. Odata la cateva săptămâni au promoție de o cutie+1 gratis.”, se miră un român stabilit în Austria.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Cum arată în interior modelul Dacia de 1 milion de euro. Imagini cu mașina campioană la Dakar. Video
Capital.ro
Victoria lui Călin Georgescu ar fi foarte aproape. Profeția maestrului Nicolae Voiculeț: Sistemul știe că i-a sunat ceasul
Playtech.ro
Castelul din România care i-a cucerit pe francezi. Vin turişti străini în număr din ce în ce mai mare să îl vadă
Adevarul
Minciuna lui Putin: de ce Kremlinul folosește imagini vechi pentru a-i păcăli pe ruși că liderul lor s-a scufundat în apa înghețată de Bobotează
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Cetățenii unei țări NATO, anunțați că armata le poate rechiziționa casele în caz de război
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend