Cătălin Ivan către un parlamentar britanic: Ori părăsiţi UE, ori vă conformați regulilor și respectați românii

Purtătorul de cuvânt al PSD Cătălin Ivan, liderul delegației PSD din Parlamentul European, a transmis o scrisoare deschisă către parlamentarul britanic Peter Bone, cel care a declarat, pentru publicația Daily Express, că regulile UE împotriva imigrației pot fi încălcate de Marea Britanie, pentru a impiedica afluxul de cetățeni români.
Romania TV
09 nov. 2013, 07:35
Cătălin Ivan către un parlamentar britanic: Ori părăsiţi UE, ori vă conformați regulilor și respectați românii

În cadrul scrisorii, Cătălin Ivan îi solicită parlamentarului britanic să nu mai promoveze „scenarii mincinoase și panicarde cu privire la consecințele liberalizării pieței muncii” și să înceteze „stimularea sentimentelor anti-românești în rândul britanicilor”.

Europarlamentarul social-democrat atrage atenția că, atât timp cât Marea Britanie este membră a Uniunii europene, „nu poate alege ce prevederi să respecte și pe care să le ignore”.

„Nu puteți solicita control sporit asupra cetățenilor europeni care intră în țară atât timp cât Marea Britanie este membră a UE și atât timp cât țara pe care o reprezentați s-a angajat să respecte prevederile Tratatului de aderare a Bulgariei și României la Uniunea Europeană. Ori cereți oficial ca Marea Britanie să părăsească Uniunea Europeană – dacă asta este poziția oficială a conservatorilor – ori vă conformați regulilor care se aplică în toate cele 28 de state membre„, arată Cătălin Ivan, în scrisoarea deschisă adresată lui Peter Bone.

În plus, europarlamentarul social-democrat arată că, potrivit studiilor realizate atât în România, cât şi în Marea Britanie, Regatul Unit nu se va confrunta cu un val de imigranţi români odată cu liberalizarea pieţei muncii în UE, în 2014. „În calitate de membru al Parlamentului European și de reprezentant al României, vă cer să nu mai promovați scenarii mincinoase și panicarde cu privire la consecințele liberalizării pieței muncii și să încetați stimularea sentimentelor anti-românești în rândul britanicilor. Românii sunt cetățeni cu drepturi depline ai UE și toți europenii trebuie să respecte acest lucru, inclusiv dumneavoastră„, încheie Cătălin Ivan.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Gigi Mustață, mesaj categoric după ce Olimpiu Moruțan a „trădat” FCSB și a mers la Rapid: „Putem noi să-l luăm cu japca?”
Capital.ro
România e în doliu, a murit o iubită maică. Se roagă acum pentru noi, alături de îngeri: Va veghea asupra celor rămași aici
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Prunea l-a numit ”cel mai bun din România” pe fotbalistul lui Dinamo: ”Are tot ce îi trebuie!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu TVA și alte taxe în 2026. Ministrul Finanțelor face anunțul
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend